Merkelové už v EU nikdo nevěří

Kancléřka vyvolává svým politickým stylem špatnou náladu a na evropské úrovni už nemůže nic získat. Je třeba nový začátek, tak zní jedno z německých hodnocení minisummitu EU.

Komentátor Malte Pieper píše pro německou ARD/Tagesschau o tom, že setkání nedělní EU nepřineslo žádné výsledky. Kancléřka Merkelová vyvolává svým politickým stylem špatnou náladu. Je potřeba nový začátek v kancléřském úřadu, míní komentátor.

Je to prohlášení bankrotu EU: v jedné z nejdůležitějších oblastí politiky naší doby, v migraci, už nic nejde. Kromě vyjádření jako „vnější hranice musejí tedy už být opravdu chráněny“, nedostali šéfové vlád nic. Už si vzájemně nevěří. A kancléřce už nevěří vůbec. Její jméno se v mnoha zemích Evropy stalo tím, co garantuje špatnou náladu, hned jak se vysloví.

Jak se to dostalo tak daleko? Ve skutečnosti je to jednoduché: důvod leží v politickém stylu Angely Merkelové. Tedy to, co její příznivci freneticky oslavují jako „pragmatismus“. Při nejasných situacích, když je mlha, pak Merkelová prostě zapne mlhovky. A jede a doufá, že vítr už to vyřeší. Ale když je hustá mlha, jako nyní u tématu uprchlické krize, toto tápání kupředu nedává smysl, jedině sejdeme z cesty, protože není vidět a člověk se ztratí.

Příklad Merkelové a její „evropské solidarity“:

V letech 2011 a 2012 postupně rostl počet lidí, kteří utíkali do Evropy. V tu dobu Merkelová uvedla, že to není její hlavní problém, ale problém Itálie a Řecka. Kancléřka najde onu zaklínanou evropskou solidaritu až tehdy, když se lidé dostanou na bavorskou hranici. A pak na podzim roku 2015 pro ni není zase postup „evropské solidarity“ dost rychlý. Protože ona má problém v Německu a nemá čas pro vyjednávání.

Pod tlakem dokonce Merkelová přistoupí k roztržení EU, zatlačí Východoevropany do kouta, nechá je přehlasovat a pak je chce do solidarity donutit k přijímání uprchlíků. Jen si představte, kdyby se takhle zacházelo s Německem!

A podobně rabiátsky si počínala s Řeckem v eurokrizi. Nebo její výroky o tom, že země Středomoří, které jsou postiženy obrovskou nezaměstnaností mladých – těm zase vzkázala, že si mají vzít příklad z jejího Německa. Nechala za sebou spálenou zemi, kam se jen člověk podívá.

Následkem této politiky bez kompromisů a také bez shody se čím dál víc zemí posunulo doprava až extrémně doprava. Také v Německu jde AfD od vítězství k vítězství a když Unie panikaří, pak získávají oportunisté jako Markus Söder nebo Jens Spahn, kterým poslouží cokoliv k dosažení rychlých zisků.

Takže společná evropská řešení, bez nichž není možné migrační problém řešit, se posunem doprava dále vzdalují.

Vážená Angelo Merkelová, píše dále Pieper ve svém komentáři, po téměř třinácti letech kancléřství už na evropské úrovni, kromě citelného odklonu od Vás, nic nezískáte. Ukázala to všechna setkání posledních měsíců. Pomozte proto tento zdánlivě nezvratný trend směřující k evropskému rozpolcení konečně zastavit. Uvolněte úřad pro svého nástupce, jehož jméno nebude takovou zátěží, jako je to Vaše. Jemu se ještě bude naslouchat. Jemu se bude věřit, že opravdu vidí zájmy všech. Nechte prostor pro nový začátek.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor –  Sandro Halank, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67282933

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.