Die Linke jako protestní strana minulosti?

Strana Die Linke promrhala svůj image protestní strany německého Východu. Trvalé vnitřní spory ji navíc ochromují.

Článek Dagmar Peppingové pro Tagesschau se zabývá propadem německé strany Die Linke (Levice) ve volbách v Sasku a Braniborsku. Strana působí bezradně, trvalé vnitřní spory ji ochromují. Svůj image protestní strany východu promrhala.

Die Linke zaznamenala v Sasku i v Braniborsku velké ztráty. Jen stěží se dostala nad deset procent, AfD je daleko před ní. Frakční šéf strany Dietmar Barsch hovoří o „katastrofě“.

Strana má dva předsedy, Katju Kippingovou (která je ze Saska) a Bernda Riexingera, a oba působí zcela bezradně. A to nikoliv poprvé, stačí se podívat na výsledky evropských voleb, v nichž strana získala jen 5,5 %.

Dobrý výsledek z Brém (11,3 %) obnovil u některých členů sen o rudo-červeno-zelené koalici. V tomto ohledu ale výsledky z východu Německa představují studenou sprchu.

Die Linke má řadu problémů. Těžko může mít po letech spoluvládnutí v Braniborsku, Berlíně a Durynsku stále image protestní strany. Místo toho se stala součástí establishmentu a musela udělat řadu nepříjemných kompromisů, což ji stálo hlasy. Hlavní protestní silou je dnes AfD. Strana je navíc přestárlá, upozorňuje Peppingová, její členstvo vymírá.

Die Linke také trpí vnitřními spory. Vztah mezi oběma hlavními ženami, Kippingovou a Wagenknechtovou, je zničen. Nejde jen o personální problémy, ale i obsahové a strategické rozdíly. Wagenknechtová je bezesporu nejznámější političkou strany a bojovala za omezení migrace, jenže velká část strany chce „otevřené hranice pro všechny“.

Wagenknechtová se ze zdravotních důvodů stahuje z pozice šéfky frakce, takže Die Linke ztratí svého nejviditelnějšího tahouna, což je špatná zpráva pro budoucnost.

Zklamání a vztek zatím bublají jen pod pokličkou, hodně soudruhů se kouše do jazyka a čeká na výsledky voleb v Durynsku. Nechtějí ohrozit volební vyhlídky Bodo Ramelowa, který je jejich jediným zemským předsedou vlády.

Strana by měla co nejdříve uskutečnit předčasný sjezd a musí probrat důležité otázky – obsahové, strategické i personální.

Sahra Wagenknechtová k tomu napsala na Facebooku:

Porážka pro velkou koalici, ale také dramatická porážka pro Die Linke. Je zřejmé, že Die Linke už svými bývalými voliči není chápána jako síla, která bere vážně jejich zájmy a je schopna zlepšit jejich život. To je zlé, a to se musí změnit. Die Linke se musí znovu stát alternativou pro všechny ty, kteří byli stávající politikou ponecháni na holičkách. Pro ty, kteří dřou a mají nízké mzdy, nemají k dispozici sociální infrastrukturu, kteří mají strach z chudoby ve stáří. Pokud nás tito lidé budou vnímat jako zelenoliberální lifestylovou stranu, která jejich hlasy nebere vážně, když budou mít pocit, že se na ně díváme svrchu, protože se oni nechovají podle velkoměstských hipsterů, pak se nemůžeme divit, že se od nás odvrátí. Nesmíme to dále připouštět!

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační foto: Autor – Ferran Cornellà, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59899338

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.