Aktuálně: Volby v Itálii budou dalším testem pro Evropskou unii. Kampaň ještě nezačala a průzkumy zatím dávají velké šance italské opozici. Italskou sociální demokracii oslabil pobyt u vlády v době hospodářské krize a také problém migrace.
Italské parlamentní volby budou velkým politickým testem pro EU i vzhledem k rostoucí síle populistických opozičních sil v Itálii. Italský prezident Sergio Mattarella by měl rozpustit parlament a zahájit dvouměsíční kampaň. O situaci v předvolební Itálii napsaly noviny Financial Times.
Paolo Gentiloni, premiér ze sociální demokracie, uvedl, že dosáhl svých cílů k „řádnému zakončení vlády“ a také zdůraznil italské oživení po nejhorší krizi v poválečném období.
Volby budou soutěží mezi anti-establishmentovým hnutím Pěti hvězd, které vede v průzkumech, posilují středopravicovou formací vedou bývalým premiérem Silvio Berlusconim ve spojení s Ligou severu, která je proti euru, dále je tu vládnout středolevicová Partito democratico (italská sociální demokracie, zkratkou Pd).
Každá z nich může vyhrát čtvrtinu až třetinu hlasů, takže vítěz bude mít těžkou pozici pro sestavení vlády. Země se může dostat do delšího období nejistoty, které může znepokojit trhy i zahraniční vlády.
Nejhorší výsledek je ten nejpravděpodobnější: zablokovaný parlament bez potřebné většiny k sestavení vlády.
Itálie měla naposledy volby v roce 2013, kdy Pd těsně zvítězila. To ji umožnilo posledních pět let vládnout, ovšem také vystřídala tři premiéry: Enrica Lettu, Matteo Renziho a nyní Gentiloniho.
Renzi zůstává lídrem Pd. Itálie se sice navrátila k ekonomickému růstu, ale oživení je chabé a Italové moc hmatatelného zlepšení neviděli. Země se musí vypořádat se značným přílivem migrantů. Obojí vedlo k poklesu popularity Pd a zároveň posílilo opozici.
Politolog Giovanni Orsina k tomu říká, že všechna znamení „jdou proti Renzimu.“ Zdá se, že loď se potápí, i když kvalita kampaně má také svou důležitost.
Hnutí pěti hvězd, které podle průzkumů vede, původně vyloučilo spojenectví s jinými stranami. Nicméně kandidát na premiéra Luigi di Maio řekl, že by byl ochoten dojednat uspořádání s jinými stranami tak, aby bylo možné vytvořit vládu.