Čína navýšila rozpočet na obranu o 8 %

Aktuálně: Čínský premiér oznámil další navýšení rozpočtu na obranu, ten vzroste o 8 %, zatímco vláda počítá s růstem ekonomiky 6,5 %. Reformní kurz pokračuje.

Zasedání čínského parlamentu definovalo nové politické cíle země. K nim patří navýšení vojenského rozpočtu, krocení systémových problémů v ekonomice a ekonomický růst zacílený na číslo 6,5 %.

Toto pondělí čínský premiér sdělil, že země navýší výdaje na armádu k 1, 11 trilionů yuanů, což je 175 miliard dolarů a v porovnání s rokem 2017 skok o 8 %.

Výdaje na armádu dramaticky stouply v posledních letech, kdy země investuje do nových zbrojních systémů, jako jsou neviditelná letadla, proti-satelitní rakety nebo letadlové lodi.

Podle Jamese Chara ze singapurské univerzity jsou ale vojenské výdaje v Číně v souladu s možnostmi čínské ekonomiky, rozpočet tak nebude podle jeho očekávání militarizován. K tomu dodal, že poslední vývoj ukazuje na technologickou modernizaci Čínské lidové armády, nárůst profesionalismu v jejích řadách a snižování rozdílů mezi ní a USA.

USA v minulém roce utratily celkem 642, 9 miliard dolarů na obranu a prezident Donald Trump navrhuje další nárůst v letošním roce, jako odpověď silnější Číně a Rusku.

Čínské navýšení vojenského rozpočtu vysílá varovný signál sousedním zemím v regionu, které s Čínou sdílejí vody Jihočínského moře.

Další odborníci hodnotí takovou politiku Číny jako extrémně varovnou pro země regionu, včetně Austrálie.

Čínská armáda prochází širokým modernizačním programem. Analytici a diplomaté si myslí, že by číslo těchto výdajů mohlo být značně nad 175 miliard dolarů. Část by mohla být schovaná v kapitole občanských výdajů.

Kromě otázky zvýšení výdajů na obranu premiér Li také hovořil o snižování systémových rizik pro čínskou ekonomiku. I nadále bude v hledáčku vlády boj proti korupci, nelegální financování nebo finanční podvody.

V ekonomice se vláda chce zaměřit na růstový cíl 6,5 %, což je o 0,4 % méně než v minulém roce. Ekonomové nicméně očekávají menší zpomalení čínského hospodářství v tomto roce, a to díky problému korporátního dluhu, který země má.

Celkově podle pozorovatelů čínská vláda pokračuje v tom protlačovat reformy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.