Jaderná dohoda s Íránem visí na vlásku

Aktuálně: Evropská diplomacie poněkud tápe ve vztahu k jaderní dohodě s Íránem. Odvolání Rexe Tillersona a jeho nahrazení jestřábem Mikem Pompeem nevěští pro dohodu budoucnost.

Rozhodnutí prezidenta Trumpa odvolat Rexe Tillersona znamená vážné ohrožení jaderné dohody s Íránem, která byla uzavřena v roce 2015.

Diplomaté šesti světových velmocí a Íránu se v pátek sešli ve Vídni, aby znovu ocenili dohodu, která omezuje íránské jaderné možnosti výměnou za odstranění sankcí. Jedná se o poslední takovou schůzku před 12. květnem, kdy má prezident Trump rozhodnout, zda Spojené státy v dohodě zůstanou.

Íránský politik Alí Vaez řekl, že dohoda v daný moment „visí na vlásku“, protože podle něj „Trumpova administrativa se stočila doprava s odchodem Tillersona a příchodem Pompea, který signalizuje další přitvrzení pozice Washingtonu.“

Prezident Trump v úterý odvolal Tillersona a jako důvod uvedl to, že Tillerson chtěl udržet jadernou dohodu s Íránem.  Bývalý britský diplomat Peter Jenkins míní, že je otázkou, jak moc budou Evropané ještě ochotní se přizpůsobovat Trumpově politice. Německo a Francie si mohou začít uvědomovat, že snaha o přizpůsobení může být ještě nesmyslnější, než byla před měsícem.

Evropští diplomaté se ve čtvrtek sešli s ještě Tillesonovým spolupracovníkem Brianem Hookem v Berlíně, který se také účastnil pátečního vídeňského jednání. Trumpova snaha o zničení dohody vede evropské diplomaty ke zvýšené aktivitě. Spolu s Tillersonem se snažili omezit íránský vývoj raket, což jim mohlo koupit si čas ohledně jaderné dohody. Tu Írán podle mezinárodních inspektorů dodržuje.

Jmenování nového ministra zahraničí věcí USA Mike Pompea ale vneslo mezi evropské diplomaty zmatek. Íránská strana už jasně naznačila, co by následovalo v případě, že by Trump dohodu odmítl. Írán by dohodu přestal dodržovat, protože by z ní neměl výhody, řekl k tomu náměstek íránského ministra zahraničí Abbás Araghčí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.