Německý ministr zahraničí Maas chce mít dobré vztahy s Polskem

Přes odlišnosti v názorech si nový německý ministr zahraničí přeje dobré vztahy s Polskem, zaznělo na jeho návštěvě ve Varšavě.

Polsko není pro Německo snadný partner, ale nový ministr zahraničí Maas chce mít s Polskem silný vztah, píše ARD Tagesschau. Spolu s Francií by měl být oživen tzv. výmarský trojúhelník.

Navzdory napětí bylo na konci přihlášení se k jednotě Evropy. Heiko Maas už před odletem naznačil tón, když řekl, že Německo chce mít s Polskem úzké partnerství navzdory „různé perspektivě“ v určitých oblastech. A to se opakovalo i při návštěvě Varšavy: Německo a Polsko jsou navzdory někdy odlišné perspektivy nenahraditelní sousedé, přátelé ve všech vztazích, nenahraditelní partneři.

Polský pohled na francouzské návrhy prohloubení eurozóny je spíše kritický. Ministr zahraničí Polska uvedl, že polská zahraniční politika chce silnou, jedinou EU, která není rozdělena na různé rychlosti a části.

Nový ministr zahraničí Německa se ve Varšavě setkal nejen se svým kolegou, ale s prezidentem Dudou a premiérem Morawieckim. Došlo i na citlivá témata jako je sporná reforma justice nebo výzvy Polska k poválečným reparacím. Maas uvedl, že mnoho témat, která vyplývají z německé minulosti, jsou v Polsku velmi emotivní témata, která se střízlivou racionalitou nelze jen tak odložit stranou.

Centrální sporná otázka je reforma justice. Polsko je krátce před vypršením lhůty, kterou pro Polsko stanovila Evropská komise, aby se země vyhnula sankcím. Ministr zahraničí Polska reformu hájil s tím, že slouží nezávislosti soudců, je prý ale možné, že vláda a parlament učiní určité změny.

Maas vyjádřil naději, že Polsko v této otázce přijde s konkrétními kroky. Zdrženlivě se vyjádřil k bruselskému návrhu podmínit výdaje ze strukturálních fondů dodržování státoprávních kritérií. Prý si přeje, aby se k tomu bodu vůbec nedostali, nechce spojovat tyto otázky s rozpočtem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.