Prezident Trump si vybral nového poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona. Z jeho politického profilu mnohým leze mráz po zádech.
Prezident USA Donald Trump twittoval, že k 9. dubnu jmenuje nových poradcem pro národní bezpečnost Johna Boltona, bývalého náměstka ministra zahraničí pro kontrolu zbraní a také ambasadora USA při OSN v administrativě George W. Bushe. Profilový článek nového poradce Trumpa přinesl Alexander Bratenskij pro Gazetu.ru.
Jedná se o jednoho z mála republikánů, kteří byli ochotni s Donaldem Trumpem spolupracovat. O Boltonovi se mluvilo jako o možném Trumpově viceprezidentovi během kampaně v roce 2016. Bolton patří k ultrakonzervativnímu křídlu republikánů a je znám přátelskými vztahy se Stevem Bannonem, autorem ideologie trumpismu, který v Bílém domě působil.
Jmenování Boltona do funkce přechází rozhodnutí o jaderné dohodě s Íránem. Tato jmenování tak může signalizovat zvýšení tlaku na Írán, jak se domnívají američtí experti na stránkách amerického denního tisku. Mezi spojenci USA vzrostly obavy ohledně toho, že člověk, který podporuje vojenské řešení v případě Severní Koreje a Íránu, bude mít dostup k prezidentovi USA.
Kritik dohody s Íránem
Sám Bolton nikdy neskrýval to, že má tvrdou pozici vůči Teheránu a opakovaně kritizoval administrativu bývalého prezidenta Obamy za jadernou dohoda z roku 2015. Podporoval řešení konfliktu vojenskou cestou. Řekl také, že jaderná dohoda je podle něj cesta k tomu, aby Teherán měl jaderné zbraně, což otevře cestu pro další země v regionu.
Politik se také domníval, že útok USA na Írán bude mít podporu Izraele a také arabských zemí, které si nepřejí, aby Írán měl jaderné zbraně a opakovaně pak hrozil Íránu vojenským řešením. Dokonce publikoval knihu „Zastavit Írán znamená bombardovat Írán“, kde vysvětlil svojí pozici.
Britský liberální deník Guardian se pozastavoval nad právě těmito Boltonovými citáty z minulosti a ptal se, zda Bolton v Bílém domě neznamená válku. Guardian dokonce vidí Boltona jako „jestřába jestřábů“ a „neo-kona neo-konů“. Sám Bolton se definuje politicky jako „konzervativec ve stylu Barryho Goldwatera“. Goldwaterovy názory na politiku by dnes mnozí chápali jako extrémistické. Bolton nazval tohoto konzervativního amerického politika 60. let 20. století za svého kmotra a také podporoval změnu režimu v Libyi a Sýrii, zaujal velmi tvrdý postoj k Severní Koreji. Tento fakt může ovlivnit připravované jednání Trumpa a Kim Čong-una v případě, že k ní dojde.
Tyto konzervativní názory se u Boltona zformovaly v době administrativ Ronalda Reagana a George Bushe staršího. V administrativě George W. Bushe byl náměstkem ministra zahraničí pro kontrolu zbraní. V letech 2005 až 2006 působil pak jako velvyslanec USA při OSN. Mnozí tento fakt chápali jako podivnost, protože Bolton se k OSN staví negativně.
Vůči Rusku nebude sentimentální
V případě kauzy Skripal se John Bolton vyjádřil, že vyhoštění ruských diplomatů není dotačně tvrdou reakcí. Podle něj by měla být reakce takovou, aby jí Rusku pocítilo. Kromě toho Bolton opakovaně silným tónem kritizoval ruskou politiku, i když nikdy nemluvil negativně či urážlivě o prezidentu Putinovi.
Bolton má řadu kontaktů v Rusku, kde opakovaně jednal s řadou ruských politiků, například s dnešním Sergejem Kirijenkem, který je náměstkem šéfa prezidentské administrativy v Kremlu. Bylo to v době, kdy měl Kirijenko na starosti zničení chemických zbraní. Boltona v Moskvě také znají jako tvrdého vyjednavače v oblast strategické stability, který se například podílel na dojednání Moskevské dohody z roku 2002 (Dohoda o zkrácení strategického ofenzivního potenciálu).
Bolton není nijak sentimentální, takže nebude mít snahu přesvědčit Trumpa, aby stisknul knoflík „resetu“ vztahů s Moskvou. Nicméně za určitých okolností se může stát tvrdým realistou, který bude brát v potaz zájmy Ruska.
Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.