Dopad amerických sankcí ohrožuje oživení ruské Sberbanky

Financial Times. Ruská banka zaznamenala prudký propad cen akcií, informovaly noviny Financial Times

Sberbanku zasáhl propad jejich akcí kvůli americkým sankcím namířeným na ruské oligarchy a jejich firmy, i když sama banka pod sankcemi není. Propad, který vedl k poklesu cen akcií o více než 20 %, rozpoutal obavy mezi investory ohledně dopadu sankcí na firmy, které USA nebyly vybrány jako cíl sankcí.

Budou asi kolaterální škody, říkají bankéři. Proč potřebujeme Rusko, proč brát na sebe to riziko.

Sberbanka má polovinu vkladů malých střadatelů, je třikrát větší než nejbližší konkurent VTB co se aktiv týká, nyní se stala druhou největší bankou v Evropě měřeno tržní kapitalizací. Proto je banka tak citlivá na pokles Ruska jako takového.

Napětí mezi USA a Ruskem nyní ohrožují oživení banky. Když někdo prodává „ruská aktiva“, tak první, co bude prodáno je Sberbanka. Je to nešťastné, protože to vůbec neodpovídá fundamentům.

German Gref změnil totiž banku ze sovětského dinosaura na technologicky zaměřenou skupinu, i když USA zakázaly bance získávat krátkodobý dluh na západním trzích, stejně se její bilance zvětšovala. Sberbanka v posledních dvou letech vykázala vysoké zisky a zdvojnásobila svou cenu akcií.

Někteří bankéři se domnívají, že jedná o emocionální tržní reakci na geopolitiku, a že jedná jen o přechodnou záležitost.

Sberbanka je nicméně zranitelná kvůli sankcím i přes jiné ruské firmy, kterým půjčuje. Půjčky firmám na novém sankčním seznamu, které tedy nyní nesmí dělat platby v dolarech, nebo se dostat na západní trhy, jsou 2,5 % celkových aktiv banky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.