Německo bude spolupracovat s Francií na omezené reformě eurozóny

Aktuálně: Německo přislíbilo Francii spolupráci na reformě eurozóny. Nicméně jedná se o omezenou verzi toho, co navrhnul prezident Macron. Například společné schéma pojištění vkladů je pro Německo tabu.

Nový ministr financí Německa slíbil, že dohoda s Francií bude – tedy alespoň na „stopce“ pro banky. Německo i Francie se snaží pracovat na reformě eurozóny, která má být dojednána v červnu. Olaf Scholz uvedl, že Německo sdílí Macronovy snahy o reformu eurozóny s tím, že pokrok „je zoufale nutný.“

Uvedl, že prioritou je posílení bankovní unie, je potřeba mít nástroje pro boj proti krizím. Bankovní unie je vnímána jako projekt, který má obnovit důvěru ve finanční systém, ale není zatím dokončena. Země se neshodnou, zda shromáždit více rizik i odpovědnosti na centralizované úrovni.

Plány na „backstop“, tedy určitou zarážku pro banky by znamenaly, že záchranný fond bude mít nové pravomoci, pokud banka bude mít problémy a regulátor dojde k názoru, že je potřeba akutní pomoc, aby se předešlo chaotickému zhroucení. Scholz také uvedl, že Německo je připraveno posílit Evropský stabilizační mechanismus.

Evropská komise chce stabilizační mechanismus přetvořit v Evropský měnový fond se širšími pravomocemi. Ovšem výroky německého ministra ukazují, že ambice nejsou tak velké, jak prezident Macron předtím avizoval. V Německu totiž nebyly přijaty s velkým nadšením.

Obě země prý skutečně na úkolu tvrdě pracují a snaží se najít společnou podobu reformy eurozóny během dvou nastávajících měsíců. Francie vnímá jednání s Německem jako klíčovou podmínku pro celkovou dohodu mezi zeměmi eurozóny.

Scholz na schůzce v Sofii dal najevo, že Německo je připraveno se zapojit do určitých témat, na které tlačí Francie. Ale to, co chce Itálie, tedy společné schéma pojištění vkladů, to je pro Německo tabu. Scholz řekl, že takovýto plán, kde by bylo ručení za úspory daňových poplatníků v případě krize, by měl být dlouhodobý cíl, a ne aktuální součást diskusí na červnovém summitu.

Německo má vůči projektu dlouhodobé výhrady, obává se, že by jeho obyvatelé platili za selhání bank v chudších zemích. Méně ambiciózní cíle by byly pro uzavření konečné dohody vhodnější.

MInistr ekonomiky Bruno Le Maire zvýšil sázky, když řekl, že pokud se v červnu nedosáhne dohody, pak to bude tvrdý úder reformní agendě a bude těžké dát novou motivaci k vytvoření lepší eurozóny.

Mnoho detailů je stále nejasných. Itálie a další země musejí snížit hromadu svých úvěrů v selhání, které Německo znepokojují. Německo jasně uvedlo, že tento problém musí být vyřešen, než se eurozóny pohne k velkému kroku prohloubení bankovní unie.

Le Maire přiznal, že právě o úvěrech v selhání se Scholzem hovořil. A dá se očekávat, že „zarážka“ a podmínky pro její aktivaci bude další velmi politicky citlivé téma. Řada vlád se obává, že Německo přidá k aktivaci řadu podmínek, než by peníze byly uvolněny.

Le Maire uvedl, že eurozóna je na křižovatce a každý si je toho vědom.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.