EU má balíček jak bojovat proti americkým sankcím

Aktuálně: Evropská unie připravila balíček, který má evropským firmám pomoci bojovat proti americkým sankcím proti Íránu.

Financial Times informují o pokusu zachránit jadernou dohodu s Teheránem tím, že firmám povolí embargo ignorovat.

EU oznámila balíček opatření, kterými chce čelit americkým sankcím vůči Íránu, což může vyvolat další konflikt s Washingtonem. Plány by znamenaly, že členské státy by mohly přímo za ropu platit íránské centrální bance a oživil by se tzv. „blokovací statut“ z 90. let, což by znamenalo, že by firmy mohly ignorovat americké sankce, aniž by se obávaly potrestání v Evropě.

Analytici tvrdí, že existují omezení efektivity reakce Bruselu. Emmanuel Macron i další řekli, že nechtějí kvůli Íránu obchodní válku s USA. Jean-Claude Juncker řekl, že dokud bude Írán své závazky respektovat, pak Evropané také budou dohodu držet. Ale nelze se tvářit, že americké sankce nebudou mít dopad. Takže je nutné, aby EU a Komise udělaly, co budou moci k ochraně evropských firem.

Zajištění toho, aby měl Írán prospěch z dohody je klíčový, aby se dohoda udržela.

Mike Pompeo, ministr zahraničí USA, který se nyní účastnil rozhovorů s evropskými protějšky, by měl představit plán pro USA a EU ohledně Íránu. Plán prý zahrnuje bezpečnostní architekturu a „lepší dohodu“ místo současné smlouvy. Jde prý o diplomatický výsledek, který posílí bezpečnost amerického lidu.

Opatření EU jsou prý jen „na předvádění se.“ Ekonomická logika prý ukáže, co firmy udělají. Už se prý rozhodly. I minulá zkušenost ukázala, že když se měly firmy rozhodnout mezi blokovacím statutem EU a mezi souhlasem s americkými sankcemi, vybraly si sankce.

Zajímavější může být možnost jednorázových transferů k centrální íránské bance v případě plateb za ropu. Blokovací status, který byl již vytvořen jako reakce na americké sankce na Írán, Libyi a Kubu, zakáže firmám EU dodržovat extrateritoriální povahu amerických sankcí. Takže evropské soudy nebudou moci vynucovat americké rozsudky. Komise zřejmě učiní také podpůrná opatření především pro malé a střední firmy, Evropská investiční banka asi bude nabízet úvěrovou linku v eurech, aby se vyhnula sankcím v dolarech. Americké sankce se budou reaktivovat po 90 či 180 dnech.

Evropští diplomaté chápou, že protiopatření budou mít omezený dopad na ochranu nadnárodních firem, které čelí pokutám, zákazu podnikání, a dokonce kriminálnímu stíhání v USA, kdyby zůstaly v Íránu.

Francouzská ropná firma Total, což je největší zahraniční investor v íránské energetickém sektoru, již oznámila, že bude muset zastavit práci na rozvoji zemního plynu, ledaže by USA daly projektu výjimku. Je možné, že přímé platby do íránské centrální banky by mohly být vhodné pro malé evropské rafinerie, které nemají vztahy s USA. Ale je tedy otázka, jak pomůže plán EU velkým, globálním firmám.

U většiny firem jsou operace v USA důležitější než možné dohody s Íránem, což znamená, že musejí být velice opatrné. Je tedy možné, že budou zase preferovat dodržování amerických sankcí před vším, co může nabídnout Komise.

EU se zdržela agresivnějšího přístupu, který by mohl zahrnovat odvetu vůči americkým firmám. Evropští diplomaté jsou si vědomi své omezené síly, píší FT, a nechtějí Washington dál provokovat, když už jsou vztahy mezi EU a USA i tak napjaté – stačí vzpomenout cla na ocel a hliník.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.