Francouzský prezident Macron zavítá do Petrohradu

Zpráva dne: Čestným hostem Petrohradského ekonomického fóra bude francouzský prezident Macron. Na jednacím stolu nebudou chybět témata Íránu, Ukrajiny a dvojstranných vztahů.

Emmanuel Macron uskuteční dvoudenní oficiální návštěvu Petrohradu 24. a 25. května na pozvání ruského prezidenta a zúčastní se Mezinárodního ekonomického fóra v Petrohradu jako čestný host.

Nadcházející rozhovory mezi ruským prezidentem Vladimírem Putinem a jeho francouzským protějškem Emmanuelem Macronem se nebudou omezovat jen na íránský problém, řekl ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov v reakci na spekulace některých odborníků, že záležitosti ohledně Íránu budou ústředním tématem při setkání těchto státníků.

„Írán nemůže být na těchto jednáních středem pozornosti. Na programu budou bilaterální vztahy a další mezinárodní problémy. Snížení rozsahu otázek, které budou projednány pouze na jedno téma, by bylo špatné,” dodal Peskov.

Současně poznamenal, že Moskva a představitelé evropských zemí, včetně Francie a Německa, “sdílejí pochopení potřeby společné práce s cílem minimalizovat negativní dopady, které Washington vyvodil z Komplexního společného akčního plánu (JCPOA).”

Kreml už dříve uvedl, že rozhovory na summitu budou věnovány bilaterální spolupráci, zásadním mezinárodním a regionálním otázkám, včetně společného plánu pro íránský jaderný program, ale také řešení syrské a ukrajinské krize.

Ilustrační obrázek: Autor: Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59442538

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.