Aktuálně: Řecký premiér Tsipras se snaží najít řešení pro spor mezi Řeckem a Makedonii o název země. Proč to pro něj znamená risk?
Řecký premiér Alexis Tsipras hodně riskuje, protože chce vyřešit dlouholetý spor s bývalou jugoslávskou republikou Makedonie.
Do řádných voleb zbývá ještě 15 měsíců. Tsipras sází na to, že Řecko odejde ze záchranného programu v létě, což by mu mohlo pomoci překonat chabé výsledky v průzkumech.
Opoziční konzervativci vedou až o dvacet procentních bodů. Tsipras se nyní proto pouští do tématu, kde jeho předchůdci selhali. A sice do otázky Makedonie a jejího jména. Je prý odhodlán tento problém vyřešit.
Atény odmítají, aby soused používal název Makedonie, protože to podle nich znamená teritoriální nárok na severní řeckou provincii stejného jména a také to může být chápáno jako pokus, aby si malá postjugoslávská republika nárokovala řeckou historii a kulturu.
Řecké vlády tak blokovaly snahy Makedonie dostat se do NATO a EU kvůli sporu o jméno, což je pro řecké nacionalisty životní otázka. V únoru se do aténských ulic vydaly statisíce Řeků, ještě větší počet než při protestech proti bolestivým opatřením škrtům, které Tsiprasova vláda pod tlakem věřitelům uvalila.
Tsipras počítá s tím, že bude moci říct „já jsem vás dostal ze záchranného programu“, pokud bude v srpnu učiněna dohoda. A také „já jsem vyřešil otázku Skopje.“ Skopje je hlavní město Makedonie, malého slovanského státu s velkou albánskou minoritou.
Pokud by se Tsiprasovi podařilo otázku Skopje vyřešit, pak by si získal pochvalu od EU i USA, které už jsou netrpělivé, protože řecký postoj vnímají jako destabilizaci Balkánu. Pokud by se Makedonie dostala do EU a NATO, pak by to pomohlo zabrzdit rostoucí ruský vliv v regionu, tak zní jejich argumentace.
Červnový summit EU bude rozhodující. Většina členských států chce rozšířit pozvání na přístupové rozhovory i na Makedonii. V červenci se bude konat summit NATO, kde spojenci také podpoří členství Makedonie.
Jenže otázka jména pro Makedonii je velice obtížná. Kostas Ifantis z aténské univerzity říká, že co se jména týká, je to pro Řeky téma, které zahrnuje historii a symboly, a které nepřipouští kompromis.
Ke kompromisům patří například Nová Makedonie, Vardar Makedonie (pojmenována po řece), horní Makedonie a nejnovější také Ilinden Makedonie, ale většina řeckých politických stran prostě odmítá jakékoliv užití názvu Makedonie i s přívlastky. Jedná se o koaličního partnera Syrizy, tak také Demokratickou stranu, která v průzkumech vede. Právě této straně se stalo, že problém Makedonie již v 90. letech vedl ke svržení vlády Mitsotakise. Strana nyní zastává nekompromisní postoj ohledně jména.
Ifantis se domnívá, že Tsiprasovi nejde o to, aby vyřešil otázku, ale aby na tématu rozštěpil opozici.