Putin odmítl zavedení diskutované progresivní daně. Kvůli únikům

Progresivní daň je podle prezidenta neúčelná a fiskálně by se nevyplatila. Další plány vlády pro klíčovou daňovou reformu neprozradil.

Prezident Vladimír Putin označil za „neúčelné“ zavedení progresivní daně z příjmu v Rusku. Podle něj problémem je, že může vést k nárůstu stínových mezd a další úniky, takže důsledek takové reformy bude nulový. Vedle toho prezident Ruska ve svém pořadu Přímá linie sdělil, že Rusko nezavede ani daň z prodeje.  Další podrobnosti daňové reformy, kterou vláda chystá, neuvedl.

V rámci pořadu Putin oznámil, že se ruská ekonomika dostala do růstové trajektorie, i když je to „růst skromná, nevelký“. Další růst ekonomiky je ale podle něj garantován.

Na tom, že ruská ekonomika roste se ekonomové shodnou. Otázkou ale je, jak velký je rozsah růstu. Ve svých prezidentských dekretech Putin určil jako cíl, aby se ruská ekonomika dostala nad světové číslo růstu, které nyní činí 3,8 %. Podle názoru šéfa ruského kontrolního úřadu Alexeje Kudrina Rusko roste v tempu 1,7 % v tomto roce. Centrální banka vidí čísla pro roky 2019-20 kolem 1,5-2 % HDP. Tato čísla jsou daleko za prezidentským cílem.

Putin také sdělil, že nová vláda je v optimální formě k tomu, aby připravila program stimulace hospodářského růstu do října tohoto roku. Vedle toho uvedl, že bude podporovat princip osobní odpovědnosti za realizaci ekonomických reforem.

Rusko potřebuje najít 8 bilionů rublů k tomu, aby mohlo realizovat plány ekonomického rozvoje. V této souvislosti je ale stále nejasné, zda dojde ke zvyšování daní. Daň z prodeje nebude, to řekl Putin jasně. A zvýšení daní z příjmu fyzických osob byla označeno za neúčelné. Putin to vysvětlil tím, že progresivní zdanění a zvýšení daní pro bohatší povede k daňovým únikům, výplatě mezd v obálkách, což nakonec bude mít fiskálně minimální efekt.

V Rusku se dlouho vede debata o daních z příjmu. Od roku 2001 má země jednotnou sazbu 13 %. Letos v březnu se objevily informace o tom, že vláda uvažuje o jejím zvýšení na 15 %. Alternativou je zavedení progresivní škály zdanění. Návrh na to už leží v Dumě, ale nemá podporu ani ministerstva financí a nyní ani prezidenta. Na druhou stranu někteří ekonomové takový nápad podporují s tím, že by pomohl naplnit státní pokladnu.

Klíčovou otázku ohledně toho, k jakým změnám v daňovém systému Ruska dojde, nechal Putin bez odpovědi. „Jsou zde další návrhy, které se diskutují ve vládě a které musejí být přijaty. Nebudu předbíhat, počkejme na tato rozhodnutí. Dojde k nim v nejbližší době“, řekl.

Ilustrační obrázek: Autor – Kanál Rossija 1

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.