Obchodní konflikty postihly americké zemědělce

Zemědělci z velké části volili právě Trumpa, který jim nyní slibuje finanční pomoc kvůli dopadu cel na jejich výrobky.

Američtí zemědělci často volili Donalda Trumpa. Ale nyní jsou postiženi odvetnými opatřeními ze strany Číny. Trump jim slibuje finanční pomoc.

Američtí senátoři i zemědělci mají velké výtky vůči návrhům vlády na odškodnění. Jsou totiž postiženi odvetnými opatřeními z Číny. Ale předseda agrární komise a senátor Pat Roberts říká, že zemědělci nechtějí žádné almužny, ale volný obchod. I zemědělské svazy hovoří stejně kriticky.

Čína svými odvetnými opatřeními cílila především na zemědělce na Středozápadě, cla jsou uvalena na sóju a vepřové maso.

V Senátu zaznělo, že balíček pomoci je jen krátkodobá pomoc, dlouhodobě se může stát, že zemědělci ztratí přístup na exportní trhy. Až se přežene celní spor, jak dostaneme trhy zpět, ptal se senátor Moran z Kansasu. Tedy přesně z regionu, v němž Trump získal hodně hlasů. Trump slíbil, že postiženým zemědělcům dodá pomoc ve výši 12 mld. dolarů.

Odvetná opatření vedla k propadu cen sóji až o 18 %. Ceny kukuřice a vepřového masa spadly od jara o 15 %.

Náplast nic nevyléčí, jen to krátkodobě zlepší, říká zemědělec z Iowy, který pěstuje kukuřici a sóju a prodává také prasata. Říká také, že nechce žádný záchranný balíček, ale prostě normálně obchodovat.

Balíček pomoci zahrnuje přímé platby na zemědělce, prodej přebytků a pomoc při hledání exportních trhů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.