Prezidentské volby v Brazílii jsou velkou neznámou. Nutná je spolupráce levice!

Andrea Cerqueirová píše o současné situaci v brazilské levici před klíčovými prezidentskými volbami v říjnu tohoto roku.

Na podzim se v Brazílii uskuteční několikery volby. Brazilci budou volit poslance, senátory nebo guvernéry jednotlivých států. Jelikož v zemi vládne prezidentský systém, nejsledovanější budou volby prezidentské. A stále je velkou neznámou, kdo se komu nakonec postaví a jak mohou dopadnout. Záležet bude i na tom, zda volební komise umožní kandidaturu Luly.

PDT (Demokratická strana práce) oznámila kandidaturu Cira Gomese, kandidátem PSOL (socialistické strany) je Guilhermo Boulos a PT (Strana pracujících) oznámila kandidaturu bývalého prezidenta Luize Inácia Luly da Silvy. “Neexistuje plán B, naším kandidátem je Lula,” uvedla strana. Doposud ale není jisté, zda volební komise Lulovu kandidaturu umožní. Lula je ve vězení, byl odsouzen na dvanáct let za údajnou korupci v podobě získání luxusního bytu – odsouzen byl přitom jen na základě výpovědi jednoho z odsouzených v korupční kauze, který vypovídal výměnou za nižší trest. Je pravděpodobné, že je nevinný. Pokud volební komise rozhodne, že Lula může kandidovat, zřejmě by vyhrál, v zemi má obrovskou popularitu. Pokud však jeho kandidaturu neumožní, plán B bude muset, chtě nechtě, nastoupit. Pokud tedy levice chce zvítězit a nepřenechat vládnutí v zemi pravici, v nejhorším případě kandidátovi Jairu Bolsonarovi (PP-RJ), který by v zemi mohl obnovit prvky vojenské diktatury.

Jaký bude plán B?

Zkrátka je třeba, aby levice své kroky koordinovala, aby se hlasy v prvním kole nerozdrobily mezi několik kandidátů. Na kongresu PDT, konaném v červenci v hlavním městě Brasília, delegáti říkali, že rozhodně chtějí, aby levice komunikovala a postupovala společně. Ke spolupráci je připravena i komunistická strana (PCdoB), která zatím neoznámila svou potenciální kandidátku na prezidentku Manuelu D´Ávilu. Možné je i to, že bude kandidovat na viceprezidentku toho z levicových kandidátů, který bude mít největší šanci uspět. Vůli spolupracovat mají i členové PT – v případě, že by volební komise neumožnila kandidaturu Luly, jiného kandidáta by nenavrhli, určitě by ale přišli volit toho z kandidátů, na kterém by se levice domluvila. Pokud by ve hře byli Guilhermo Boulos (PSOL) a Ciro Gomes (PDT), tak podle toho, co se lze z rozhovorů s lidmi, kteří se chystají volit levici, dozvědět, každý dává přednost někomu jinému.

Levice má za sebou úspěchy

Boulos může oslovit vyhraněně levicové voliče, středolevicový Gomes může svůj potenciál rozšířit i mezi středové a nevyhraněné voliče. Podstatné je, aby se v prvním kole »nevymlátili«  mezi sebou a jeden z nich do druhého kola postoupil. Pak už by levice jisto jistě jednotná byla. Ale nepředbíhejme – pořád ještě existuje naděje, že volební komise Lulovi kandidaturu umožní, byť je to velmi nejisté. Už dnes je ale jisté, že pro zemi by byla pohromou výhra pravice, navíc s fašizujícími tendencemi. Za vlády levice byly zaznamenány úspěchy, které si řada lidí pamatuje. Díky sociálním programům »Bolsa familia« (rodinný balíček) či »Minha casa, minha vida« (Můj dům, můj život: přidělování družstevních bytů lidem z favel) se desítky milionů Brazilců dostaly z nejnižší do nižší střední třídy.

Jde o všechno!

Stávající pravicový kabinet prezidenta Michela Temera, vzešlý z puče v roce 2016, dává na tyto programy minimum peněz. V současné době se Brazílie potýká s velkými problémy, hromadně jsou například zavírány továrny (kvůli hospodářské krizi to začalo již za vlády levice), bez práce je skoro třetina mladých lidí mezi 18 až 24 lety věku. Jak už bylo v textu uvedeno, Brazilci budou na podzim volit také federální poslance a senátory nebo guvernéry jednotlivých států. Na senátorku za stát Minas Gerais bude pravděpodobně kandidovat bývalá prezidentka Dilma Rousseff (PT), která má velkou šanci uspět. I zde je podstatná komunikace levice, v některých státech spolupracuje, jinde ne – tak jako mnohdy v historii, je to o konkrétních lidech. Každopádně by bylo záhodno odhodit případné půtky a sjednotit postup všude. Nejde o málo, jde o všechno!

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.