Mají bratři Kochové problém?

Republikánským táborem otřásl twitterový konflikt mezi prezidentem a vlivnými republikánskými sponzory. Kdo má navrch?

Kochové, nejbohatší sponzoři republikánů, mají problém s Donaldem Trumpem, napsal deník Financial Times (vydání 4/8/2018).

Bratři Kochové se dostali pod tweetovací tlak prezidenta Trumpa. Charles Koch si totiž dovolil amerického prezidenta kritizovat. Kvůli jeho rétorice, která rozděluje, jeho obchodní politiky i imigraci. A naznačil tím, že jejich mocná síť politického dárcovství je ochotná podpořit demokratického kandidáta. Pět desetiletí oba bratři, Charles a David, budovali rodinné impérium, které produkuje hnojiva i provozuje ropovody. A stali s postupně nejvlivnějšími dárci konzervativní politiky. Jenže pak přišlo oznámení, že Kochové nepodpoří Trumpova kandidáta v klíčové Severní Dakotě. A Trumpova reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Oba dva bratry Trump odsoudil jako „globalisty“ a napsal o nich, že jsou „zcela trapní“ (total joke). Taky uvedl, že mu o jejich podporu nikdy nešlo, protože jejich peníze ani špatné nápady nepotřebuje.

Bratři Trumpa nepodpořili ani v roce 2016, Charles dokonce řekl, že výběr mezi Trumpem a Clintonovou je výběr mezi „rakovinou a infarktem“. Kochové tedy představují dělící čáru mezi tou nejmocnější republikánskou rodinou a mezi novými republikány, které představuje Trump a jejich základna. Není zatím jasné, kdo má navrch.

Trump je podle některých nejvíc pro byznys a za to by mu Kochové měli být vděční, je pro ekologickou deregulaci a snižoval daně. Kochové tak prý dělají chybu, neboť strana je nyní Trumpova. Část strany už přispěchala na Trumpovu obranu, varovala jiné donory strany před kochovskou sítí.

Bohatství bratrů Kochových se odhaduje na 120 mld. dolarů, jsou tedy v žebříčku na osmém a devátém místě. V 80. letech měl dokonce David kandidovat za libertariány proti Reaganovi, o němž se obávali, že bude příliš liberální. Bratři byli údajně zklamáni Georgem Bushem a zahájili svou síť v roce 2003, navýšili výdaje během Obamovy administrativy, kdy byly i odstraněny omezení na výdaje korporací na politiku.

Rodinná historie Kochů zahrnuje i právní bitvu mezi bratry (celkem čtyřmi), která trvala asi 15 let a zahrnovala dokonce žalobu proti vlastní matce.

Postoje bratrů Kochů byly vždy pro určitou část republikánů iritující. Jenže nyní tato iritující skupina zahrnuje i 45. amerického prezidenta.

Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.