Americký ministr zahraničí a obrany jednají v Novém Dillí o indických dovozech ropy z Íránu. Spojené státy na půdě RB OSN kritizovaly Nikaraguu. Prý může být novou Sýrii. Jak vypadala situace na českém trhu práce za poslední tři mešíce?
Indie a USA „detailně konverzují“ o redukci dovozů íránské ropy do Indie
Reuters. USA a Indie vedou „velmi detailní rozhovory“ o požadavku USA, aby Indie zcela zastavila svoje dovozy ropy z Íránu, sdělil představitel ministerstva zahraničí USA agentuře Reuters.
i„Požadujeme od našich partnerů, nejenom od Indie, aby zredukovali dovozy ropy z Íránu na nulu, a tak jsem si jistý, že to bude součást konverzace s Indii“, řekl zdroj z ministerstva před jednáním americké šéfdiplomata Mika Pompea a ministra obrany Indie v Novém Dillí. Jak dále sdělil pro Reuters, tyto detailní rozhovory se týkají „technických otázek“ toho, jak dosáhnout nulového odběru ropy z Íránu.
Indie patří k velkým odběratelům ropy z Íránu, které se týkají americké sankce.
Dříve jsme psali o tom, že USA naznačily Indii, že jim nemusejí udělit výjimku ze sankcí za plánovaný nákup ruského protivzdušného obranného systému S-400.
Nikaragua terčem americké kritiky v OSN
Reuters. Nepokoje v Nikaragui jsou podle středečního mínění USA ohrožením regionální bezpečnosti. Vzniká tak riziko, že pokračování obřanských protestů povede k další vlně vystěhovalectví, podobně jako ve Venezuele a v Sýrii. Kritika zazněla z úst americké velvyslankyně při OSN Nikky Haleyové na jednání Rady bezpečnosti. Nikaragujská vláda tato slova odmítla, zatímco dostala v RB podporu Ruska, Venezuely a Bolívie.
Minulý týden zveřejnila delegace OSN pro lidská práva v Nikaragui zprávu o porušování lidských práv v posledních měsících, včetně disproporčního využití násilí, nezákonného zabíjení policii, mizení lidí, svévolných zadržování a také mučení a sexuálního násilí. Nikaragujská vláda delegaci OSN ze země krátce na to vyhostila.
Od dubna bylo zabito asi 300 lidí a 2000 bylo zraněno během potlačení protestů v Nikaragui. Protesty odmítaly reformu sociálních výhod, kterou navrhla vláda Daniela Ortegy, a eskalovaly do širší opozice proti Ortegovi. Ortega je v úřadu prezidenta od roku 2007.
O situaci v Nikaragui jsme psali detailněji zde.
Vývoj na českém trhu práce ve 2. čtvrtletí 2018
ČSÚ. Na českém trhu práce pokračuje vrcholné období, informovala tisková zpráva Českého statistického úřadu. Ze zprávy citujeme. Nezaměstnanost se udržela na historicky nízké úrovni kolem 120 tisíc osob, výsledky výběrového šetření pracovních sil v domácnostech také přinesly nárůst zaměstnanosti u pracujících na kratší úvazky. Všechny údaje dokumentují rekordně vysokou poptávku podniků po pracovní síle. Zopakoval se proto silný růst výdělků z 1. čtvrtletí 2018 a průměrná mzda meziročně opět nominálně vzrostla o 8,6 %. Reálný mzdový růst byl přitlumen inflací na 6,2 %.
Výsledky výběrového šetření pracovních sil (VŠPS) potvrdily kulminující celkovou zaměstnanost, která dosáhla 5,29 milionu osob; 2. čtvrtletí 2018 tak přineslo další rekordní míru zaměstnanosti 74,7 % ve věkové skupině 15–64 let.
Nárůst poptávky podniků po pracovní síle je neobyčejně silný, což nejvýrazněji ukazují evidence úřadů práce – počet volných pracovních míst hlášených na konci července 2018 dosáhl hranice 310 tis., což je nové maximum za dobu této evidence, zatímco dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15 – 64 let bylo evidováno 210 tis. Podíl nezaměstnaných osob (počet v evidenci ÚP poměřený k obyvatelstvu) tak klesl na 3,1 %.
Tento tlak nutil zaměstnavatele nabízet flexibilní formy zaměstnání, především vzrostl počet pracujících na kratší úvazek ve věku 65 a více let.
Celkový počet nezaměstnaných dle VŠPS (definice ILO) se ve 2. čtvrtletí 2018 snížil na 118,2 tis. osob. Míra nezaměstnanosti se tak dostala na historicky rekordně nízkou hodnotu 2,2 %. Rychle klesal i počet dlouhodobě nezaměstnaných, který se snížil na 35,7 tis. osob. Regionální míra nezaměstnanosti byla nejvyšší v Moravskoslezském kraji (3,7 %) a dále v Ústeckém (3,6 %), zatímco nejnižší byla v Praze (1,1 %) a Jihočeském kraji (1,2 %).
V České republice je také značný počet osob, které nepracují, aktivně si práci nehledají, ale ve VŠPS uvádějí, že by pracovat chtěly. Tato nevyužitá pracovní rezerva se meziročně snížila na 108,4 tisíce osob, je početně takřka srovnatelná se skupinou nezaměstnaných a zůstává výzvou pro zaměstnavatele i státní politiku zaměstnanosti. Mimo území ČR jsou obrovské rezervy pracovní síly v zóně volného pohybu osob Evropské unie, zejména jižní členské státy zápasí s vysokou nezaměstnaností mladých lidí.