Snahy Ruska posílit svoje hospodářské vazby v Asii jsou s ohledem na budoucnost asijského trhu racionální, ale nevyřeší problémy země.
O tom, zda Rusko dokáže nalézt rovnováhu mezi novými partnery v Asii a existujícím vztahem k Západu napsal pro National Interest Alexej Chlebnikov.
Text publikujeme v souvislosti s účastní Vladimira Putina na summitech ASEANu a na Východoasijském summitu v Singapuru, o které jsme psali už v tomto článku.
V posledních letech Rusko čelí nejrůznějším problémům – ekonomická stagnace, nízké ceny ropy a západní sankce, které Moskvu zbavily levných peněz a technologií. Tyto kroky potom vedly ruské vedení k tomu, že se zaměřilo na náhrady dovozu, na reorganizaci dovozních řetězců, na snížení závislosti na ropě a také vedly ke snaze vytvořit si nástupiště do Asie.
Rusko vidí Asii jako rychle rostoucí alternativu západně orientovanému systému hospodářských a politických vztahů. Navíc v Kremlu míní, že tento systém už neodpovídá realitě, takže země začala investovat do upevňování vztahů s řadou partnerů v Asii. Ve vztahu k Západu se zdá, že se Rusko nyní snaží o „sezení na dvou židlích zároveň“. Kreml si nemůže Evropu jako velké odbytiště svých vývozů a poskytovatele technologií zcela odcizit. Zároveň ale Rusko staví mosty v Asii ve snaze v budoucnu diverzifikovat své dnešní hospodářské aktivity.
Chlebnikov uvádí příklady Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra a od roku 2015 i Východního ekonomického fóra, které bylo založeno k posílení nových možností pro ruské společnosti na východě a pro asijský byznys v Rusku. Obě fóra prokázala už svůj význam, to letošní Východní ekonomické fórum hostilo lídry z Jižní Koreje, Číny či Japonska a Mongolska. Uzavřely se na něm kontrakty za 46 miliard dolarů.
Jako další příklad uvádí autor poptávku po petro-chemikáliích, což je oblast obchodu, které se předpovídá růst pod vedením zákazníků jako je Čína. Rusko je velkým producentem chemikálií, jejich exporty dělají 4,4 % všech vývozů za 19 miliard dolarů. A tento průmysl chce dál růst, jak ukazuje příklad jednoho z největších ruských výrobců chemikálii firmy Metafrax. Tato firma je na jednu stranu závislá na evropském trhu v oblasti technologií a know how, ale zároveň sem exportuje – evropské země jsou největším odbytištěm. Firma ale nyní podepsala dohody s jihokorejskými partnery Sunghong Co. Bude se snažit v rozšíření v oblasti Asie-Tichomoří, ale zároveň chce dovážet i do Evropy ve snaze najít alternativní způsoby, jak zvýšit svoji pozici na evropském trhu.
Ovšem snahy Ruska posílit svoje hospodářské vazby v Asii jsou s ohledem na budoucnost asijského trhu racionální.
Jsou zde ale problémy. I když Rusko dokázalo zatím čelit současným problémům, nepodařilo se mu prosadit strukturální reformy, které by zajistily dlouhodobý hospodářský rozvoj. Nástup do Asie nepředstavuje řešení ruských problémů, varuje Chlebnikov. A také nic neudělá pro změkčení konfrontace se Západem, což znamená, že vztahy v Asii nesmí být náhražkou vztahů s Evropou. To, co je potřeba, je zdravá rovnováha mezi oběma.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.
Ilustrační obrázek: Autor – Oficiální stránky prezidenta Ruské federace (kremlin.ru)