Politici Ligy spolu s katolickou církví nově bojují proti zákonu o legalizaci potratů, který v zemi platí už 40 let.
V Itálii se začala znovu politizovat otázka legalizace potratů, píše článek Giady Zampano pro POLITICO. Zákon, který potraty legalizoval a byl přijat už před 40 lety, se nyní stal terčem rostoucí politické kritiky. Tisíce žen během posledních měsíců vyjádřilo v ulicích italských měst obavy z nárůstu protipotratových iniciativ v zemi, ty se naopak těší podpoře římskokatolické církve a Ligy, nejsilnější politické strany.
Problém se zatím týká jenom místní politiky, píše článek dále. Ovšem tato agenda získává na politické síle, což zákon z roku 1978 známý jako „194“ (podle čísla) staví na křižovatku. Podle tohoto zákona je potrat možný v prvním trimestru těhotenství, pak už jsou legální jen zásahy, které jsou spojeny s ochranou zdraví matky nebo plodu.
Ovšem, jak ukazují čísla ministerstva zdravotnictví, více než 70 % gynekologů odmítá tento zákrok vykonávat na základě svědomí s mravním nebo náboženským zdůvodněním. V některých konzervativních regionech, například na jihu, to může být i 90 %. Letos v říjnu se město Verona prohlásilo za první „pro-life“ město v zemi, opatření navrhl člen městské rady za Ligu Alberto Zelger s podporou katolických a protipotratových spolků. Také vznikl regionální projekt, který povzbuzuje těhotné ženy, aby daly neplánované dítě k adopci. Během několika týdnů se podobné návrhy diskutovaly v dalších městech Itálie. Zelger k tomu říká, že ho pozitivní i negativní reakce na projekt překvapily, protože cílem je pomoci těhotným ženám v ekonomické nouzi a zároveň bojovat s demografickou krizí.
Zelgerův postoj má podporu ministra pro rodinu za Ligu Lorenza Fontany. Jeho rezort vznikl v rámci nové koaliční vlády Ligy a Hnutí pěti hvězd a Fontana přímo podporuje zrušení zákona 194. Politik tvrdí, že se jedná o legalizovanou vraždu, za prioritu svého úřadu považuje snížení počtu potratů v zemi a hodlá poskytnout více svobody lékařům, aby se snažili ženy od potratu odradit. Ministr Fontana je podle vlastních slov katolík.
Liga se také snaží podporovat vyšší porodnost. Rodinám se třetím dítětem nabízí zdarma půdu.
V otázce postojů se koaliční partneři neshodují. Hnutí pěti hvězd zrušení možnosti potratů nepodporuje, státní podtajemník Mattia Fantinati považuje veronská opatření za „středověká“.
Na obou stranách tohoto politického sporu rostou emoce. Skupina Výbor 194 chce zákon o potratech zcela zrušit a za potraty posílat ženy do vězení.
Na druhé straně barikády je skupina s názvem Žádná další, která ve Veroně během debat o nových opatřeních protestovala v rudých šatech podle postav dystopického románu Margaret Atwoodové Příběh služebnice. V románu ženy slouží jako inkubátory, které produkují děti pro křesťansko-fundamentalistický režim. Aktivisté tvrdí, že je to pro Itálii krok nazpět, který naznačuje, že žena nemá hodnotu jako jednotlivec, ale jen jako matka. Jedna z aktivistek, Laura Sebastio, argumentuje, že v Itálii ve skutečnosti od roku 1982 počet potratů prudce klesá (138 tis. potratů v r. 2004, 85 tis. v r. 2016), což ukazuje, že se nejedná o metodu kontracepce, jak tvrdí jejich odpůrci. Sebastio ale míní, že zákon potřebuje novelizaci, zejména v oblasti osvěty a sexuální výchovy.
Senátorka Emma Bonino nemá z podobných protipotratových iniciativ zdola obavy. Podle ní tu byly vždycky, obavy ale budí, že se do věci vložily také instituce na centrální i místní úrovni. Rostoucí nostalgický konzervativismus by se podle ní neměl podcenit.
Problémem v Itálii je také to, že lékaři, kteří potraty provádějí, často, podle dokumentu Rady Evropy, čelí marginalizaci a různým nevýhodám přímého či nepřímého typu v zaměstnání.
Poslední výzkum ukázal, že nedostačující přístupnost přerušení těhotenství hlavně z lékařských důvodů po prvním trimestru nutí ženy cestovat do jiných měst v Itálii nebo do zahraničí. Zvýšilo se i riziko nelegálních potratů, vláda odhaduje jejich počet na 12-15 tisíc ročně, italské odbory CGIL pak na 50 tisíc ročně.
Italská gynekoložka Elisabetta Canitano varovala, že se takto z ideologických důvodů riskují životy a práva žen. Ženy často nemají možnost přístupu k základním informacím o využití lékařských služeb. Canitano se obává budoucnosti, kdy do důchodu odejde generace lékařů, kteří potraty neodmítají.