V rámci OSN sice došlo ke shodě, ale stále více národních států pakt odmítá jako zásah do vlastní suverenity.
Austrálie je svou tvrdou migrační politikou známá. Proto není překvapivé, že vláda v Canbeře se rozhodla migrační pakt OSN odmítnout, tvrdí, že by plán mohl povzbudit ilegální imigraci, napsal německý deník Die Welt.
Seznam zemí, které migrační pakt odmítají, se prodlužuje a konzervativní australská vláda je další v řadě. Pakt podle ní bude povzbuzovat ilegální migraci a může ohrozit úspěchy v boji proti pašování lidí. Migrační pakt tedy není v zájmu Austrálie, uvedl premiér Scott Morrison.
Právě Morrison je jedním z autorů velmi tvrdé imigrační a azylové politiky Austrálie. Vláda zachycuje uprchlíky, kteří do země přijíždějí na člunech, a umisťuje je v táborech na ostrovech v Pacifiku (do země je pak nevpouští, domlouvá jejich přesun do třetích zemí, např. do Kambodže, pozn. red.).
Migrační pakt OSN má být přijat na konferenci 10. a 11. prosince v Maroku. V rámci OSN došlo ke shodě, že jeho implikací by měla být legální migrace řízena lépe.
Přesto se stále více zemí staví proti, např. USA, Polsko, Maďarsko a Rakousko. I v Německu se o textu intenzivně diskutuje, CDU je rozpolcená.
Polsko tvrdí, že dokument odporuje právu suverénního státu určovat, koho přijme. Chybí navíc jasné rozlišení mezi legální a nelegální migrací. Spolková vláda v Německu ale za migračním paktem stojí. Tvrdí, že formuluje důležité cíle a že předkládá globální řešení.
Příznivci si myslí, že pakt je milníkem lepší a humánnější migrační politiky. Německo navíc jeho cíle plní již nyní, například prostřednictvím zohledňování lidských práv, přístupu k sociálním dávkám, zdravotnictví, vzdělávání či řízeného sestěhování rodin. Tyto minimální standardy, píše Die Welt, spíše zdůrazňují katastrofální podmínky v zemích jako je Libye, nebo vykořisťování migrantů v zemích Perského zálivu.
Navíc jsou v paktu cíle, které mohou oslovit i ty, kteří jsou proti migraci, např. zajištění hranic nebo boj proti pašerákům lidí. Dohoda slibuje větší pomoc zemím původu, aby byly schopné bojovat s příčinami migrace a lidé neměli důvod odcházet. Oficiální pozice frakce CDU/CSU říká, že globální migrační pakt je v zájmu Německa.
Mezi kritiky patří Alternativa pro Německo, ale i části CDU/CSU, které říkají, že nastane pravý opak a že vláda takto zásadní dohodu nechává schválit mimo zraky veřejnosti. Jde prý o návrh na přestěhování obyvatel z přelidněných zemí Jihu, aby mohli využívat sociální systémy v bohatých zemích.
Pakt fakticky obsahuje pobídky k migraci, protože zahrnuje lepší informace pro potenciální migranty, snazší udělování víz i nárok na právní pomoc a integraci na trhu práce.