Prezident Donald Trump se rozhodl o stažení ze Sýrie, ale možné vysvětlení leží v Ankaře.
Američtí experti jsou překvapeni, republikáni rozčileni. Prezident Donald Trump se rozhodl o stažení ze Sýrie, ale možné vysvětlení leží v Ankaře,míní ARD Tagesschau v článku Jana Bösche.
Trump uvedl, že boj proti Islámskému státu je dokončen, Islámský stát byl poražen, protože nadešel čas stáhnout vojska. Trump také řekl, že je velmi smutný, když musí psát dopisy rodinám vojáků, kteří zemřeli za USA.
Trump tím předvedl další zásadní obrat, protože ještě na podzim se prý nechal přesvědčit, že tam vojska nechá. A to také kvůli vlivu Íránu v oblasti. Americký zplnomocněnec pro boj proti Islámskému státu ještě minulý týden tvrdil, že Američané zůstanou, i když bude Islámský stát poražen.
Proč tedy najednou stažení? Ledaskdo si nad tím láme hlavu. Rozhodnutí prý padlo v malém kruhu, navzdory protestům z vlastní vlády. Je možné, že svou roli hrál rozhovor s tureckým prezidentem Erdoganem. Demokratický senátor Tim Kaine spekuluje, že krátce před oznámením o stažení amerických vojsk byl dohodnut prodej raket Patriot Turecku. Jak to souvisí?
Prezidentu Erdoganovi vadí už hodně dlouho, že USA v Sýrii spolupracují s kurdskými jednotkami. Pro USA byli Kurdové spolehlivým partnerem. Republikánský senátor, který má k Trumpovi blízko, Lindsey Graham, uvedl, že kvůli tomuto kroku nebudou mít pak USA možnost najít spojence. Kurdové jsou v nebezpečí, tvrdí, i když dodává, že politiku proti Íránu podporuje, ale tento krok právě tuto politiku oslabuje.
Jiní republikáni zase nejsou přesvědčeni o tom, že Islámský stát je skutečně poražen.
Souhlasných hlasů tolik není, ale patří k nim třeba senátor Rand Paul. Ten si postěžoval, že už je to dlouho, kdy se naposledy vracely americké jednotky domů. Souhlas zazněl i od Stevena Simona, experta na Blízký východ, který pracoval pro Obamovu vládu. Vojenskou přítomností podle něj nelze problém Islámského státu vyřešit. Ideologii podle něj nelze jen tak odstranit, zůstane. A zbavit se jí, to není vojenský úkol.
USA začaly s leteckými útoky na Sýrii v roce 2014, o rok později měly i pozemní jednotky. Aktuálně je na místě asi 2000 vojáků.
Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.