Současné protesty prý vedly ke zdvojnásobení snah vlády zavést reformy.
Francouzský trh práce má být tento rok hlavním tématem prezidenta Emmanuela Macrona , píší Financial Times. Protesty jsou prý jak rizikem, tak i příležitostí pro zavedení reforem. Demonstranti prý chtějí více pracovních míst a lepší mzdy.
Žluté vesty, jak tvrdí Macronovi poradci, prý nejsou proti reformám na trhu práce, ale jen proti dani z paliv. Macronovy reformy mají vést k tomu, aby lidé raději byli v nízko placených zaměstnáních, než aby pobírali dávky v nezaměstnanosti.
Prezidentovi pomáhá také šéfka „lidských zdrojů“ v Danone, která chce zjednodušit firemní procedury a chce posílit školení pro mladé a dlouhodobě nezaměstnané.
Dalším cílem reformy je změna systému pojišťování v nezaměstnanosti. Má vést mimo jiné k omezování smluv na dobu určitou. Poradkyně z Danone uvedla, že 87 % kontaktů má tuto časově omezenou podobu, dokonce většina je jen na měsíc a méně.
Francie má už 30 let masovou nezaměstnanost a úsilí o změnu proto nesmí polevit. I když nezaměstnanost ve Francii klesla, je stále mnohem vyšší než v Německu. Macron se chce věnovat školení a také učňovským oborům, které mají i pomoci zlepšit nedostatek kvalifikovaných pracovních sil.
Poradkyně z Danone tvrdí, že ve Francii je asi až 400 000 volných pracovních míst, která ale nelze naplnit. Velká část z toho je v sektoru informačních technologií. Nezaměstnanost by prý byla nízká, kdyby se vyloučili nekvalifikovaní, u nichž míra nezaměstnanosti stoupá až k 18 %.
Díky změnám v zákoníku práce prý firmy už nemají strach najímat, ale nemohou najít lidi s požadovanou kvalifikací. Je potřeba Francii dostat na vyšší kvalifikační úroveň. Transformace trhu práce je proto klíčová, aby Francie nezaostávala.