Letošní Světové ekonomické fórum proběhlo ve znamení chybějících nápadů a nedostatku nadšení.
Komentátor Gideon Rachman bez příkras shrnuje letošní Světové ekonomické fórum v Davosu.
Davos ukázal, že globální elitě jaksi chybějí nápady i nadšení. Americký ekonom Kenneth Rogoff uvedl, že se jednalo o nejpovrchnější Davos, který kdy zažil. Obvykle mívá „hvězdné téma“ či „hvězdnou zemi“, ale tento rok: nic.
Deficit nadšení i nápadů má ale vážné důsledky, varuje Rachman. Po třicet let bylo ekonomické fórum v Davosu místem, kde vznikaly a kde se probíraly nové ideje. Místem, kde se vytvářel a rozšiřoval konsenzus elit.
Hvězdy minulého roku byly jasné: blockchain a francouzský prezident. Jenže za tu dobu popularita Emmanuela Macrona spadla skoro stejně jako cena bitcoinu. A francouzský prezident raději kvůli domácím starostem zůstal ve Francii.
Macron a bitcoin se tak mohou přidružit do klubu bývalých miláčků Davosu. Byli to lidé, země, nápady, kdo měl tvořit buducnost, ale to dopadlo jinak.
Rachman uvádí další příklady – brazilského prezidenta Ignacia Lulu da Silvu, kdysi miláčka Davosu. Dnes se Brazílie zotavuje z recese a má nového prezidenta – Jaira Bolsonara. Ten s oblibou uráží gaye a líbí se mu mučení. I když je zastáncem liberálních reforem, jeho vystoupení neoslovilo.
I další někdejší oblíbenci dopadli zle. Turecko a jeho premiér a nyní prezident Recep Tayyip Erdogan, kdysi umíněný islamista, který buduje kapitalismus. Od roku 2009 se Erdogan v Davosu neukázal a jeho země sklouzává k autoritářství a dluhové krizi, píše Rachman.
Rusko je mimo od připojení Krymu, Británie zklamala, protože volila Brexit. Donald Trump skutečně není někdo, kdo by se zrovna v Davosu dobře vyjímal. Ale i image Číny je poškozena, myslí si Rachman, především pomalejším růstem i autoritářskými politikami. Indie bývala „incredible India“ (česky neuvěřitelná Indie), jenže od té doby se reformy zpomalily a je ohrožena nezávislost centrální banky. Indie už není tak „incredible“.
Takže letošní Davos sklouzl do druhé kategorie – pozitivního sluchu se dostalo akorát rakouskému kancléři Sebastianu Kurzovi. Rachman zde sarkasticky komentuje německý zdroj, který říká, že by Kurz byl skvělým německým kancléřem, kdyby s tím v minulosti nebyly tak špatné zkušenosti.
Etiopský premiér zanechal skvělý dojem – propouštění politických vězňů, mírové smlouvy se sousedy a ekonomická integrace. Jenže sama Etiopie to globálně nevytrhne.
V minulosti, když politici v Davosu vypadali bezradně, obracel se Davos na zástupce průmyslu. Ale i zde je hromada sporů a budoucnost v jejich pojetí vypadá spíš jako dystopie.
Skoro jako kdyby svět Davos zklamal, i když, končí Rachman, bylo to spíš obráceně: Davos letos zklamal svět.
Články zveřejněné v sekci Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.