Severoamerický spolupracovník !Argumentu Stanislav Perkner se zúčastnil víkendového shromáždění v Oaklandu, na kterém senátorka Kamala Harrisová zahájila svou prezidentskou kampaň.
Když pomineme neutuchající šarvátky mezi prezidentem a jeho kongresovými odpůrci, mediálnímu zpravodajství uplynulého víkendu dominovala demokratická senátorka Kamala Harrisová, reprezentující ve federálním zákonodárném sboru stát Kalifornie. Čtyřiapadesátiletá Harrisová je první Afroameričanka vstupující do arény prezidentského předvolebního souboje, 22 měsíců před vlastní volbou v listopadu 2020. Před zvolením do Senátu (2016) zastávala po dobu šesti let jako první Afroameričanka – a první žena – v dějinách téměř 40milionové Kalifornie úřad ministryně spravedlnosti.
Co zaznělo v Oaklandu: je rozhádaná Amerika autentická?
Ranní mlhy typické pro toto přístavní velkoměsto sousedící se San Franciskem se v neděli rychle rozplynuly a slunné odpoledne přivítalo na dvacet tisíc účastníků jejího prvního předvolebního shromáždění na náměstí Franka Ogawy poblíž oaklandské radnice a okresního soudu, kde v mládí působila jako prokurátorka.
Ve svém proslovu Harrisová označila za jeden ze zdrojů nebezpečné polarizace dnešní americké společnosti prezidenta Trumpa a jeho následovníky. „Americká demokracie je v nebývalém nebezpečí. Ti, kdo jsou teď u moci, se nás snaží přesvědčit, že zde mezi lidmi panuje vzájemné nepřátelství. Tak tomu není. Takoví jsme nikdy nebyli“. Jejím záměrem je tyto rozpory hojit a napravovat: „Nově definovat Ameriku“.
Můj jediný a celoživotní klient: občan
Jak jsem si poznamenal, refrénem v jejím proslovu byla slova „lidé“ a „občané“. „Z hlediska mé právnické profese byl a zůstává mým jediným klientem občan, bez ohledu na rasové, etnické, náboženské, politické nebo sociální rozdíly,“ prohlásila Harrisová.
Jako washingtonská senátorka prosazuje Harrisová už třetím rokem radikální federální daňovou reformu, jež by zvýhodňovala „střední třídu“. Znepokojuje jí také neúnosný růst nákladů na bydlení, a to nejen v Kalifornii. Bojuje za uzákonění minimální mzdy ve výši 15 dolarů za hodinu. V přímém protikladu s trumpismem se zastává práv emigrantů a žadatelů o azyl.
Podle názorů jejích konzervativních kritiků, zaznívajících zejména na televizním kanálu Fox News, jsou některé její požadavky „socialistické“. Harrisová např. soudí, že vzdělání na státních vysokých školách by mělo být pro většinu studentů bezplatné, jako je tomu na základních a středních stupních. Hlásí se k názoru, že si americká veřejnost zaslouží cenově únosnější přístup ke kvalitním nemocenskému pojištění. Shoduje se s nevelkou kongresovou levicí vedenou senátorem Bernie Sandersem a podporovanou nejmladší generací jeho loni zvolených kolegů, že i Američané by měli požadovat základní zdravotní péči placenou ze státních zdrojů – Medicare for All, jak je tomu v ostatních průmyslově vyspělých zemích světa.
Mladou generaci potenciálních voličů – tzv. Millennials spolu s Generací Z – zřejmě osloví také její dlouholeté postoje ochraňující zájmy dětí a studentů. Za své působnosti v Kalifornii založila mj. Úřad pro ochranu dětských práv. Jako kalifornská ministryně spravedlnosti vedla úspěšné soudní případy proti podvodným soukromým školám.
Pohled do soukromí
Kamala Harrisová pochází z Oaklandu. Její matka, indická lékařka specializovaná na léčbu rakoviny, emigrovala do Spojených státu v roce 1960. Otec, původem Jamajčan, byl profesorem politické ekonomie na Stanfordově univerzitě. Po rozvodu rodičů vyrůstala Kamala v matčině péči v kanadském Québeku. Vystudovala politickou vědu a ekonomiku na washingtonské Howardově univerzitě. Po návratu do rodného státu vystudovala práva na Kalifornské univerzitě. Před čtyřmi lety se provdala za rozvedeného losangeleského advokáta Douglase Emhoffa, otce dvou dětí. Je autorkou dvou knih: Smart on Crime: A Career Prosecutor’s Plan to Make Us Safer (2010) a The Truths We Hold: An American Journey (leden 2019).
Portrét první prezidentské kandidátky pro volby 2020 senátorky Elisabeth Warrenové z pera Stanislava Perknera si můžete přečíst zde.