Nejde o obchod, jde o Čínu

Čínské akcie mají lepší výsledky než americké a došlo k „alfa posunu“, který indikuje strukturální změny v čínské ekonomice.

David Goldman píše pro Asia Times o tom, že když „vyřadí“ amerického spotřebitele, pak to bude právě jen čínský stimul, který bude hlavním zdrojem růstu poptávky ve světě.

Goldman tvrdí, že čínské akcie mají lepší výsledky než americké. Hovoří o „alfa posunu“, který indikuje strukturální změny v čínské ekonomice. Nejde jen o nějakou úlevu vzhledem ke zprávám, že se podaří rozpory mezi USA a Čínou vyřešit.

Ukazuje se tím, tvrdí Goldman, že investoři jsou ochotni s Čínou riskovat. Ale strukturální změna znamená, že čínský trh s cennými papíry bude největší na světě a také nejziskovější.

Čínský akciový trh je spíš o čínských reformách než o obchodu. Proto také čínský akciový trh rostl o tolik rychleji než v zemích se silným obchodním zapojením, jako je Jižní Korea. To, že zřejmě došlo k dohodě ohledně otevírání čínského finančního sektoru vůči zahraničním subjektům, může vysvětlit silnou výkonnost akciového trhu.

Goldman nabízí i makro pohled. V dolarech můžeme srovnat sektor amerického spotřebitele zhruba s HDP celé Číny. Goldman to ukazuje na grafu ekonoma Torstena Sloka. Takže, když „vypadne“ americký spotřebitel, pak hlavním zdrojem poptávky je čínská ekonomika.

Rizika pro globální hospodářství

Z USA vycházejí zmatené signály. Jednotlivé indexy nejsou příliš v souladu. Ukazuje se nárůst objednávek, téměř na rekord, ale zároveň pokles v zaměstnanosti. Přitom mezi oběma indexy je většinou pozitivní korelace.

Pozitivní zprávou byl nárůst v maloobchodních tržbách v Německu. Tento nárůst ovlivnil i celkový evropský ukazatel. Špatná čísla v prosinci vyvolala velké pochybnosti o Německu, v předchozích čtvrtletích byl růst nula. Tento růst je opět divný, tvrdí Goldman. Proč se tržby obnovují po Vánocích, v lednu? Zdá se, že významné akcie, například u německých automobilek či skandinávských telekomunikačních firem se řídí spíš Čínou než vývojem na domácím trhu.

Volatilita amerických trhů je abnormální, propočítal Goldman.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.