Nejasnost výsledku ukazuje na to, že demokracie na Ukrajině prosperuje, ale také odráží frustraci ukrajinských voličů z politiky.
The Economist v posledním vydání (vydání 29/03/2019) okomentoval prezidentské volby na Ukrajině, které v prvním kole probíhají v neděli. Podle posledních odhadů vede herec Volodymyr Zelenskij a na druhém místě jsou současný prezident Petro Porošenko a bývalá premiérka Julia Tymošenková. Na rozdíl od sousedních zemí, Ruska a Běloruska, není předem jasné, kdo se stane novým prezidentem. V tomto smyslu demokracie na Ukrajině prosperuje, píše článek.
I když je celá kampaň postavená na soutěži skoro 40 kandidátů, tak v pozadí jsou jiné problémy. Kolují obvinění z nákupu hlasů. The Economist píše, že ukrajinští oligarchové mají stále velký vliv prostřednictvím svých médií na místní politiku. A nejasnost výsledku voleb také reflektuje hlubší frustrace mezi lidmi.
Revoluce na Majdanu svrhla prezidenta Viktora Janukovyče a představovala šanci na změnu dosavadního politického stylu. Některé reformy se realizovaly a směr k integraci se Západem byl nastaven. V letošních volbách nebojují kandidáti proevropské a proruské orientace jako v minulosti v důsledku anexe Krymu a války na východě země.
Nicméně korupce a zvláštní zájmy v politice zůstávají, občané mají méně důvěry ve vládu. Podle jednoho z průzkumů veřejného mínění si 91 % dotázaných myslí, že vláda je zcela zkorumpovaná. Tato nedůvěra v establishment vysvětluje atraktivitu V. Zelenského mezi voliči, píše dále článek. Zelenskij stylizuje svoji kandidaturu podle seriálu Sluha národa, ve kterém hraje prezidenta Ukrajiny. Smazává hranici mezi fikcí a realitou. Ovšem, míní dále The Economist, Zelenskij má vágní program, je politicky nezkušený a má spojení s oligarchou Ihorem Kolomojským.
Nic z toho ale neodradilo zoufalé voliče najít novou tvář v politice a Zelenského podpořit. „Lidé by volili dokonce i židli,“ komentoval situaci jeden ze západních diplomatů, uvádí The Economist.
Porošenko i Tymošenková jsou staré tváře ukrajinské politiky, uvádí se v článku. Čokoládový magnát a bývalý ministr Porošenko sliboval v roce 2014 vykořenit korupci. Nyní čelí obviněním z korupce v jeho nejbližším okolí, konstatuje lakonicky The Economist. Prezident Porošenko nabízí program postavený na budování státu a na bezpečnosti. Plynová princezna, jak se přezdívá Tymošenkové za její byznys s ruským plynem v 90. letech, má nepříliš přesvědčivý program s názvem Nový kurz. Hlavním terčem její kritiky je zdražování plynu.
Oba, Porošenko a Tymošenková, spoléhají na to, že jim do karet bude hrát demografie. Zelenského podporují hlavně mladší voliči, kterých chodí k volbám méně. Porošenko i Tymošenková se opírají o aktivnější, starší voliče. A sází na nerozhodnuté, kterých je 25 %. Doufají, že tito potlačí zlost na současný status quo kvůli strachu z neznámého, uzavírá The Economist.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.