Itálie se má k čínské iniciativě přidat příští týden při návštěvě čínského prezidenta v Římě.
Podle nových informací se Itálie chystá na to, vypůjčit si peníze od Asijské banky pro infrastrukturní investice, informují Asia Times. Zpráva se objevila v souvislosti s tím, že se Itálie nedávno rozhodla přidat se k čínskému projektu Jednoho pásmu, jedné stezky. Asijská banka pro investice do infrastruktury (AIIB) je vedena Čínou.
Rozhodnutí je kontroverzní v rámci skupiny G7, Evropské unie, ale také v Itálii. S tím, jak se evropské ekonomiky, italská pak zvláště, ekonomicky zpomalují, nutnost přidat se k AIIB je silnější než obavy z čínského vlivu.
Čínský odborník z Centra pro Čínu a globalizaci Wang Chuej-jao je toho mínění, že hospodářské spojenectví Itálie a Číny bude pro místní ekonomiku pozitivní právě kvůli hospodářskému zpomalení. Jak dále zdůraznil, pokud se Itálie k čínské iniciativě opravdu přidá, jak se očekává, půjde o prolomení ledu. Rozuzlení chystá návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Římě příští týden.
Italské připojení k projektu Jednoho pásma, jedné stezky přirovnává Wang k připojení Velké Británie k AIIB, po čemž se do banky přihlásilo dalších 97 zemí světa. USA přitom svoje spojence neúspěšně tlačily k tomu, aby se k čínské bance nepřidaly.
Ovšem Wang dále poznamenal, že také Francie nebo Japonsko už podepsaly dohody z Čínou, které prakticky podpořily čínskou iniciativu, ale explicitní podpora chybí.
Z Bruselu zaznělo, že potenciální angažování Itálie v projektu Jednoho pásma, jedné stezky i AIIB představuje událost, která mění pravidla hry. Bez finančních půjček z AIIB by pro iniciativu Jednoho pásma, jedné stezky bylo těžké se v členské zemi EU uchytit.
Italský premiér Guiseppe Conte v pátek prohlásil, že Itálie a Čína podepíší memorandum o Jednom pásmu, jedné stezce. Ovšem zdůraznil, že je nezávazné.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.