Všechny cesty vedou do Říma. Si Ťin-pching to ví

Itálie a Čína mají podepsat nezávazné memorandum o spolupráci na projektu Nové hedvábné stezky. Navzdory už vypuklé hysterii.

Novinář Pepe Escobar píše v pátečním vydání Asia Times o cestě čínského prezidenta do Itálie poněkud jinak než zní mainstreamové vyprávění.

Všechny cesty vedou do Říma. A právě tam podepíšou italský premiér Guiseppe Conte a čínský prezident Si Ťin-pching memorandum o Nové hedvábné stezce. Čínský prezident také navštíví Palermo, neboť Peking má zájem investovat do místní infrastruktury.

Hysterie vypukla na plno. Zjednodušené povídání tvrdí, že Itálie je člen G7, je v srdci Středomoří, kde jsou i základny NATO. To se přeci nesmí prodat Číně, píše ironicky Escobar.

Conte proto ujišťuje na všechny strany, že „jde jen o byznys“, tedy o ekonomickou spolupráci a podepsání memoranda není závazné. Itálie je ve skutečnosti spojena s Novou hedvábnou stezkou už od roku 2015, kdy se totiž stala jedním ze zakládajících členů Asijské infrastrukturní a investiční banky. Dohody o Nové hedvábné stezce podepsaly i další země EU – Řecko, Portugalsko a Malta. Francie a Německo nikoliv, tedy zatím. Totéž platí pro Británii, ale to bude po Brexitu zřejmě jinak, myslí si Escobar.

Čínská příležitost

Escobar se odvolává na rozsáhlý článek napsaný právě čínským prezidentem, který zdůrazňuje „strategickou důvěru“ mezi Itálií a Čínou a slib budovat novou fázi Hedvábné stezky. Projekt není čistá geoekonomika, ale samozřejmě se týká i měkké síly -„soft power.“

Marco Polo je zpět v Číně, píše dále Escobar. EU se snaží najít novou pozici, jak jednat se svým hlavním obchodním partnerem. Hraje se o námořní větev Hedvábné stezky, pak by se Itálie stala privilegovaným jihoevropským „terminálem.“

Benátky už jsou jasně ve hře, ale možnosti existují i pro Janov a Terst. Firma COSCO by jistě měla zájem. Koneckonců sám italský premiér Conte vybral právě Janov a Terst jako vhodné přístavy pro Novou hedvábnou stezku.

Cosco „jede“, protože už funguje v řeckém přístavu Pireu (od roku 2008) a má 35 % podílu v Rotterdamu a 20 % v Antverpách. Chce také postavit také terminál v Hamburku. Cosco sází na sever i na jih, hraje to na obě strany.

Prezident přístavu Terstu už sní o tom, že právě z něj se stane nový Singapur, když bude mít prospěch z čínských investic. Ví, že Terst je pro Číňany skvělá brána do Evropy.

I Palermo je zajímavé. Je to domovské město prezidenta Sergia Mattarelly a také státního tajemníka pro ekonomický rozvoj Michele Geraciho. Geraci byl přitom náhodou také profesorem na jedné z univerzit v Hanžou. Mluví plynně mandarínskou čínštinou a právě on má logicky na starosti hlavní vyjednávání s Pekingem.

Přímé čínské investice do sicilské ekonomiky – to je velká věc, a dobře spojitelná s italským národním zájmem, tedy v rozšíření role strategického mostu mezi jižní Evropou a severní Afrikou.

Citlivé oblasti nebudou součástí memoranda

Co se týče citlivých oblastí, je jasné, že něco jako 5G nebo strategická infrastruktura nebudou součástí memoranda.

Což ovšem nezmění nic na tom, pokračuje Escobar, že jak Huawei, tak ZTE se snaží o rozvoj sítě 5G v Itálii. Huawei už financuje dvě výzkumná centra v Itálii. A právě jeden z představitelů rozbouřil znovu vody když řekl, že démonizace firma Huawei je dána tím, že zařízení Huawei nenechává žádná zadní vrátka pro špionáž americké NSA.

Čínský prezident se ovšem následně přesune do Francie, kde jeho témata budou jiná. Francouzský establishment se nerozhodl, co si počít s Novou hedvábnou stezkou. Naopak, Francie je tou zemí, která se snaží omezit maximálně čínské investice. Takže agenda bude jiná, spíše se bude zaměřovat na kooperaci v oblasti klimatu, či mírových operací.

Emmanuel Macron prý na schůzku pozval i německou kancléřku a předsedu Evropské komise Jean-Clauda Junckera. Peking dobře ví, že Francie předsedá G7 plus je spolu s Německem klíčovou zemí pro evropskou agendu.

Čína má zájem na tom, aby společný summit Čína – EU naplánovaný v Bruselu na 9. dubna proběhl hladce. Pak bude totiž následovat další, 12. dubna v Chorvatsku setkání ve formátu 16+1.

Ale jasné je jedno, zakončuje Escobar, seskupení 16+1 (přičemž většina těch zemí je také v EU) a navíc také Řecko, Malta, Portugalsko a nyní i Itálie, jsou na palubě Nové hedvábné stezky.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.