Navzdory všemu bylo patrné, že evropští politici nechtějí s Čínou zacházet stylem Donalda Trumpa.
Emanuele Scimia se domnívá, že EU nebude sledovat Trumpovu politiku. To, že Itálie přijala plán Jeden pás, jedna stezka ale ukazuje, jak těžké je vytvořit jednotný postoj vůči Číně.
EU je připravena s Čínou spolupracovat především v oblasti multilateralismu, kde stojí proti Trumpově protekcionismu. Ale také z EU zaznělo, že spolupráce s Čínou není vyvážená a že je potřeba ji změnit. Juncker uvedl, že vztahy s Čínou „jsou dobré, ale ne skvělé“.
EU dává oficiálně najevo, že si přeje více reciprocity u obchodu i investic. To odráží i dokument Evropské komise. Najdeme v něm opatření, která mají zabránit tomu, aby dotované čínské zboží zaplavilo evropský trh, ale také monitorovací systém pro zahraniční investice, který je jasně namířen proti Číně. V EU také zaznívají pochyby o projektu Jeden pás, jedna stezka. Čínské projekty prý nejsou v souladu s evropskými standardy, co se týká investičního financování či ochrany životního prostředí, nemluvě o velké roli čínských státních firem.
Západ varoval, že čínské aktivity v Itálii, která s Čínou podepsala memorandum o Jednom pásu, jedné stezce, by mohly ohrozit bezpečnost EU a NATO. Postup Itálie prý podkopal snahu o jednotný postup vůči Číně, která je vnímaná jako „systémový rival“.
Navzdory tomu všemu bylo patrné, že evropští politici nechtějí s Čínou zacházet stylem Donalda Trumpa.
Přesto ale z EU i v minulosti zaznívaly návrhy na hlídkování v Jihočínském moři. Jedna věc jsou ale takové návrhy, a druhá je realita.
Co se EU týká, odpověď byla jasná – jedná se rozhodnutí jednotlivých členských zemí. Takže možnost je jen u francouzského námořnictva, které může do oblasti vyslat svou loď Charles de Gaulle, možná i Velká Británie. Je tedy vidět, pokračuje autor, že jednota je obzvláště těžká v otázkách bezpečnosti a vojenství.
Čínské vedení tak může hrát hru na „rozděl a panuj“, upozorňuje autor. I když čínský prezident říká, že EU je pro multilaterální svět zásadní.
Summit EU – Čína blíže ukáže, jestli má evropská strategie vůči Číně mocenskou podstatu, nebo je to prostě jen byrokratické plácání bez podstaty.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.