Ukrajina ušla za 15 let složitou cestu k nové politické kultuře a institucím, které stojí na soutěži.
Za 15 let Ukrajina ušla obrovský kus cesty, píše hlavní redaktor ukrajinských novin Novoje Vremja Vitalij Syč ve své reakci na první kolo prezidentských voleb na Ukrajině.
Dnes jsem pochopil, jak těžkou cestu si prošla Ukrajina za posledních 15 let, uvádí svůj komentář. V roce 2004 se pokoušeli Kučma a Janukovyč ukrást prezidentské volby pomocí falzifikace výsledků, ale nepodařilo se jim to. Dnes vidí situaci Syč následovně:
Výsledky voleb na Ukrajině jsou nejisté podobně jako někde ve Francii. Vyhrát mohli tři kandidáti, postoupit do druhého kola pět.
Všichni kandidáti, včetně těch z opozice, mohou otevřeně a ostře vyjadřovat svoje názory na celonárodních kanálech. Média podporují různé kandidáty a kampaň je velmi různorodá. Všechno se to děje v přímém vysílání.
Novináři mohou dnes na Ukrajině ostře útočit na prezidentova slabá místa, dokonce si v tom konkurují a výsledky jejich investigací jsou k dispozici po celé zemi. Na začátku 21. století tomu tak nebylo.
Ukrajinské sociologické služby si dnes konkurují a ukazují data, která reálně odrážejí podporu kandidátů veřejným míněním. A konkurence mezi nimi je garancí objektivity, míní Syč.
Exit-polly se staly nedílnou součástí volební krajiny současné Ukrajiny. Není jich málo, konkurují si a pokud se budou od sebe příliš odlišovat, je z toho skandál.
Veřejné debaty se staly součástí zákona a dobrého zvyku. Už se hovoří o nutnosti primárek v každé z politických sil. Mimochodem, Porošenko a Zelenskij se domluvili na konání debat před druhým kolem.
Dále, píše Syč, je možné vidět, že Ukrajinci jdou k volám hrdě a pokud je třeba, berou se agresivně za svoje práva. Všichni chápou, že na nich něco závisí a stalo se to částí kultury. Dokonce i lidé, kteří jsou si blízcí, volí různé kandidáty a učí se s tím dále žít.
Ve volebních komisích jsou nyní zastoupeni lidé z různých politických stran, což brání falzifikacím.
Jinými slovy, na Ukrajině se podle autora objevila řada institucionálních mechanismů na odvolání pravomocí, kontrolu nad politikami a přechod vlády. A také celá kultura politické diskuze a soutěže.
Ukrajina se za 15 let dostala daleko. Sousedy z bývalého socialistického tábora – Rusko, Bělorusko a Kazachstán – čeká těžká a složitá cesta. Pro začátek by nebylo špatné, kdyby se Putinovi, Lukašenkovi a Nazerbajevovi objevil aspoň jeden konkurent.
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.