Hlavní vyjednavač za EU tvrdí, že k prodloužení lhůty je třeba pádných důvodů.
Michel Barnier, hlavní vyjednavač za EU, připustil, že den za dnem je Brexit bez dohody stále pravděpodobnější. Problém prodloužení lhůty se týká zejména termínu blížících se voleb do Evropského parlamentu.
Je tedy zřejmé, že britská premiérka Theresa Mayová musí jasně říct, jak bude postupovat, pokud v parlamentu neprojde (jako v minulosti) její brexitová dohoda. Barnier připustil, že EU bude ochotná dát Mayové více času, ale jen tehdy, když se jí podaří získat parlamentní podporu pro dohodu o odchodu. V dohodě se může objevit i dodatek, například takový, že obě strany si přejí uzavřít celní dohodu podobnou jako má EU s Norskem.
Barnier ovšem zdůraznil, že dohoda, která se vyjednávala dva roky, se nemůže vyjednávat znovu a že musí být součástí „budoucí dohody“. Je tedy třeba mít pro současnou dohodu pozitivní většinu, dodal Barnier.
Dlouhé období nejistoty a jeho další nastavování má své náklady, i pro evropské firmy, nejen pro britské. Není jasné, k čemu by vůbec Spojené království prodloužení lhůty využilo, tvrdí dále Barnier. K druhému referendu, nebo k nějakým dalším volbám?
Pokud by Británie zůstala v EU i po 22. květnu, pak by se správně měla účastnit voleb do Evropského parlamentu. Prodloužení jednání není potřeba, protože k renegociaci dohody prostě nedojde, říká natvrdo Barnier. Stejně tak během prodlouženého období nedojde k diskusi o budoucí podobě vztahů.
Pokud dojde k odchodu bez dohody, zdůraznil Barnier, Británie musí dodržet své finanční závazky vůči EU a respektovat práva občanů EU.