Komodity a Trumpův efekt

Financial Times, tištěná verze, 15.2.2017. Trumpovy plány týkající se NAFTA, imigrace, energetiky a bank představují pro producenty stav pohotovosti, napsaly nedávno noviny Financial Times.  Trump převrátil trhy se základním kapitálem, s dluhopisy a devizové trhy. Ale jím navržené politiky vedou k pohotovosti u obchodníků s komoditami.

Hliník a ocel

Trump se zavázal podpoře zpracovatelského průmyslu. Ale asi 60 % v USA spotřebované oceli se dováží. To je poměrně značná závislost. Je možno to omezit, ale to asi zvýší náklady. USA dokáže vyrobit dost oceli pro svůj průmysl, ale vyrábí příliš draze. Rusko, Čína a Brazílie jsou naopak nízkonákladovými výrobci oceli.
Obchodníci s hliníkem pečlivě sledují prezidentovy snahy znovu vyjednat dohodu NAFTA. Američané v případě hliníku zcela závisejí na Kanadě. Kdyby se NAFTA nově vyjednala, pak by Kanaďané mohli uvalit na hliník clo. Minulý rok dosáhla produkce hliníku v USA nejnižšího stavu za 30 let a mnoho továren se zavřelo. Jez de ovšem naděje na obnovení tohoto průmyslového odvětví v USA.

Zlato

Drahé kovy jsou obecně nazírány jako uchovatel hodnoty a pojistky proti nepředvídatelnému prezidentovi. Ceny zlata se za letošní roky zvýšily už o 7 %. Infrastrukturní plány jsou vnímány jako inflační, což aktivu, které se používá k hedgování, může dále pomoci. A zlato je také populární jako ochrana proti geopolitickým problémům, ať už uvažujeme o obchodní válce s Čínou, nebo dalšímu napětí s Iránem či Severní Koreou. Nakupující jsou ovšem především ze zemí mimo USA. Evropští investoři prodávají, ale globálně se prodává v reakcí na režim zvyšování sazeb v USA. Očekávání trojího navýšení úrokových sazeb FEDem tento rok je pro zlato protivítr. Pak budou totiž aktiva s výnosem atraktivnější, podobnou výzvou je i silný dolar.
 

Dodd-Frank

Trump uvedl, že z takzvaného Dodd-Frankova zákona toho hodně vyjme. Jedná se o zákon, schválený v roce 2010, který měl omezit rizika přijímaná bankami.
Mnoho bank je tak pod tlakem FEDu, vyšších kapitálových požadavků a omezení na obchodování stáhlo z obchodování s komoditami, i když se jednalo o velice lukrativní byznys. Na trhu se drží Goldman Sachs, JPMorgan a Citigroup. V roce 2015 se Goldman Sachs stal jedním z největších obchodníků se zemním plynem v USA. JPMorgan se angažuje v kovech, například v obchodování hliníku. Gary Cohn, který je ředitelem Národní ekonomické rady, začínal jako obchodník s kovy a byl také šéfem Goldman Sachs. Právě on podporuje, aby se banky dále na komoditních trzích angažovaly.

Hraniční daň (border tax)

Tzv. hraniční daň (border adjustment tax) by mohla ovlivnit pohyb fyzických komodit. Návrh říká, že by firmy již nemohly odečíst náklady dováženého zboží ze zdanitelných příjmů, zatímco exporty by zdaněny nebyly. Tento krok by asi posilnil dolar, protože by snížil poptávku po importech a podpořil export. Vliv by se projevil také na doma vyprodukovaných kovech a energii.

Ropa

Nová administrativa slíbila zmínit regulace v ropném průmyslu a schválila dva ropovody navzdory urputnému odporu ekologů. To by mohla být dobrá zpráva pro americkou břidličnou ropu. Jelikož jde ropa směrem k 55 dolarů za barel, tak ropné vrty znovu ožily. Ovšem marže producentů břidličné ropy jsou na hraně, takže úleva v regulacích bude velmi vítaná. Cena je ovšem důležitějším faktorem výhledu americké produkce. Břidličná těžba během Obamova období navyšovala americký výstup o jeden milion barelů za rok, ovšem byla zde pomoc vysoké ceny ropy – i nad 100 dolary za barel. Mezinárodní energetická agentura odhaduje, že americký ropný výstup by se mohl zvýšit o půl milionu barelů do konce tohoto roku. Navýšení vrtů ukazuje, že produkce se zotaví.

Zemědělství

Jsou zde čtyři velké faktory, které zemědělství ovlivňují: počasí, technologie, výkyvy měny a poptávka. Trumpovy politiky by mohly mít vliv na poslední dvě. Je možné, že Bílý dům změní poptávku po kukuřici, pokud reviduje standardy používání paliv z obnovitelných zdrojů. Více než třetina americké kukuřice se používá pro výrobu etanolu a vedlejší produkty pro biopaliva. Změněné obchodní smlouvy by mohly ovlivnit toky zemědělských exportů, tento rok odhadované na 134 mld. dolarů. Politické změny by mohly ovlivnit také ceny potravin. Například to jsou uprchlíci, kteří jsou hojně zaměstnáni ve sektoru zpracování masa. Pokud Trump omezí imigraci, mohlo by dojít ke zvýšení pracovních nákladů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.