Evropané doplácí na americké sankce proti Venezuele a Íránu. Inkasuje Rusko

Sankce USA proti ropě z Venezuely a Íránu vedou v Evropě k vysoké poptávce po ruské nezpracované ropě.

Evropské rafinérie platí cenu za americké ropné sankce proti Venezuele a Íránu. Vydělává na nich Rusko, informovala agentura Reuters.

Členové ropného kartelu OPEC v rámci svých dohod snížili především produkci nezpracované ropy s vysokým podílem síry („kyselé ropy“), zatímco v Turecku právě začala fungovat nová rafinérie, která se na zpracování tohoto typu ropy zaměřuje. Americká produkce roste a očekává se i nárůst exportů s ohledem na novou infrastrukturu, která má letos začít fungovat.

V důsledku předevšímsankcí na Írán a na Venezuelu jsou ale evropské rafinérie odsouzeny k tomu, že bojují o ruskou syrovou ropu značky Urals a zvedají tak poptávku po této ropě na čísla, která tu nebyla od roku 2013. Znamená to, že cena Uralsu v nejbližší době neklesne.

Díky tomu vydělalo Rusko jenom v březnu dalších 140 milionů dolarů z ropy, která se převáží po moři nebo přes ropovody. Číslo je srovnáním s říjnem minulého roku, před zavedením sankcí. Evropané nejprve spoléhali na dovozy venezuelské syrové ropy, ale administrativa Donalda Trumpa sáhla v lednu 2019 k ropným sankcím vůči Madurově vládě. I když plně budou tyto sankce fungovat až v dubnu, ropy se už dotýkají, protože USA tlačí na zahraniční společnosti, aby ukončily svoje obchody s Venezuelou.

Dopad íránských a venezuelských sankcí USA je 800 tisíc barelů denně. To se rovná číslu, které je shodné s dohodou OPECu o omezení těžby.

USA daly výjimky pro nákup ropy z Íránu pro Itálii, Řecko a Turecko. Jenže s nákupy pokračuje v praxi jen Turecko a není jasné, zda budou tyto výjimky potvrzeny v květnu, kdy jejich platnost vyprší.

Pro evropské rafinérie to nejsou dobré vyhlídky. Blízkovýchodní producenti ropy mají tendenci ropu vyvážet spíše na asijské trhy. Data také ukazují, že v rámci dohod OPEC+ Saúdská Arábie jako největší producent ropy zkrátila svoje vývozy na evropský trh od října 2018 do března 2019 na polovinu.

Pokles vývozů do Evropy lze sledovat také v případě Iráku. A nová ázerbájdžánská rafinérie v Turecku bude novým konkurentem na trhu s nezpracovanou ropou. Vedle toho dochází ke změně poměru mezi „kyselou“ nezpracovanou ropou a tou bez vysokého podílu síry či „sladkou“ syrovou ropou, které je méně.

Podle obchodníků se nyní všechny rafinérie zaměřují na ropu typu Urals nebo na její nahrazení. A podle všeho jí nebude dost pro všechny.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.