EU navrhuje další, odvetná cla na americké dovozy

Brusel zveřejnil seznam zboží, na které se mohou vztahovat cla. Důvodem jsou americké daňové úlevy pro společnost Boeing.

Evropská komise ve středu oznámila, že chce uvalit cla na americké dovozy v hodnotě 20 miliard dolarů. Má se jednat o odplatu za nelegální dotace, které měly USA poskytnout americkému výrobci letadel Boeing formou daňových úlev.

Seznam zboží, kterého se cla mohou dotknout, zahrnuje například traktory, kufry, mražené ryby, ovoce, víno, alkohol nebo kečup. Oznámení je dalším krokem ve sporu, který EU a USA vedou u Světové obchodní organizace ohledně dotací pro firmy Airbus a Boeing. Odvolací orgán WTO v březnu rozhodl, že americký Boeing měl prospěch z toho, že získal daňové úlevy od vlády. V minulém roce tento orgán zjistil, že také Airbus nedodržel dřívější rozhodnutí o dotacích.

USA na začátku dubna posílily tlak na EU a oznámily seznam zboží, kterého se mohou týkat cla v hodnotě 11 miliard dolarů. Psali jsme zde.  Poslední slovo ohledně výše odvetných cel má mít také WTO. Podle eurokomisařky Cecilie Malmstömové EU doufá, že se spory oběma stranám podaří vyřešit kompromisem a dialogem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.