Světová rada pro biologickou rozmanitost poprvé za 14 let zhodnotila situaci globální biologické rozmanitosti. Výsledky jsou alarmující. Podle předběžné zprávy hrozí vyhynutí až jednomu milionu druhů zvířat a rostlin.
Světová konference o biologické rozmanitosti v Paříži začala dramatickou výzvou k ochraně druhů.
Ničení biologické rozmanitosti ohrožuje člověka „přinejmenším stejně jako změna klimatu“, řekl Robert Watson, prezident Světové rady pro biologickou rozmanitost OSN (“The Intergovernmental Science-Policy Platform on Biodiversity and Ecosystem Services” IPBES).
Diplomaté a vědci z přibližně 130 členských států budou celý týden diskutovat o možnostech politiky.
„Důkaz je nepopiratelný: ničení biologické rozmanitosti a ekosystémů dosáhlo úrovně, která ohrožuje náš blahobyt přinejmenším stejně jako změna klimatu vyvolaná lidmi,“ řekl Watson.
Poprvé od roku 2005 bude zveřejněna globální zpráva o stavu na konci konference dne 6. května (živý přenos bude možno sledovat na webu IPBES). 150 odborníků z 50 zemí hodnotilo tisíce studií biologické rozmanitosti po dobu tří let.
Podle předběžné zprávy hrozí vyhynutí až jednomu milionu druhů zvířat a rostlin. Mnohé z nich by mohly zmizet už v následujících desetiletích.
„Člověk ničí přírodu v celé své velké rozmanitosti na mnoha místech světa a tím více si musí uvědomit svou zodpovědnost za zachování přírody,“ uvedla spolková ministryně pro výzkum Anja Karliczek (CDU).
Bez zachování biologické rozmanitosti člověk také ohrožuje svou vlastní existenci na planetě.
O ničení populace divokých zvířat a vymírání hmyzu jsme psali zde a zde.