Čína provádí odvetu: cla na americké zboží za 60 mld. dolarů

Čína to vzala zeširoka a zavedla cla na žárovky LED i na zmrazený špenát.

Čína v pondělí oznámila odvetu. Uvalí cla na různé americké zboží, cla se budou pohybovat od 10-25 %, celkem se bude jednat o 2500 statků.

Oficiální prohlášení říká, že Čína reaguje na americký protekcionismus a unilateralismus. Tato eskalace uhasila naděje na rychlé řešení americko-čínských sporů.

Propady na akciovém trhu se týkaly firem jako Boeing či Apple, ale také komodit, například sóji či bavlny. Následně ale také oslabila čínská měna.

Většina položek v čínském seznamu bude zasažena clem ve výši 25 %, patří sem i položky týkající se zemědělství. Nejen zmrazený špenát, či med, ale také hnojiva.

Čína reagovala na to, že Trump se rozhodl navýšit cla na 25 % na čínské zboží v hodnotě 200 mld. dolarů. Čína dále uvedla, že uvalení cel znamená, že USA porušují svůj slib řešit spory mezi zeměmi jednáním. Čína tvrdí, že tímto krokem hájí své legitimní zájmy a také multilaterální obchodní systém.

Donald Trump opět vyhrožoval, nejprve varoval Čínu, aby neprováděla odvetu. Později řekl, že Čína bude „velmi zasažena“, pokud nebude ochotna uzavřít dohodu.

Obchodní válka je považována za jedno z největších rizik pro světovou ekonomiku.

 

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.