Podle některých hlasů nemá Chalífa Haftar šanci porazit svoje rivaly na západě země, ani Libyi sjednotit.
Východolibyjské město Benghází je konečně po letech násilí bezpečné, píše se v reportáži Associated Press. Policie patroluje v ulicích, kavárny a restaurace jsou otevřené, ve městě se pořádají výstavy a festivaly. Centrum města je ale stále v ruinách a tisíce lidí zůstávají bez obydlí. Jednotky věrné veliteli Chalífu Haftarovi, který městu a celé východní Libyi přinesl klid, provádějí čistky mezi oponenty. Cena bezpečí je vysoká.
Něco podobného se může stát i s hlavním městem Tripolisem. Haftarovy jednotky v dubnu zahájily útok na město a zaměřily se na jednotky volně spojené s vládou, kterou uznává OSN. Příklad Benghází by ale také mohl zatvrdit Haftarovy protivníky, kteří v něm vidí přicházejícího diktátora.
Na okrajích Tripolisu se jednotky velitele Haftara setkaly s tvrdým odporem. Experti navíc tvrdí, že Haftar nemá šanci porazit svoje rivaly na západě země či Libyi sjednotit. I na východě se Haftar musí spoléhat na podporu místních bojůvek a islamistů známých jako salafisté.
Město Benghází bylo centrem arabského jara v roce 2011, které svrhlo Muammara Kaddáfího. Jenže po jeho pádu se město i země dostaly pod vládu různých vzájemně o moc bojujících milicí, místních, kmenových, nacionalistických či islamistických, uvádí článek.
Chalífa Haftar původně sloužil v Kaddáfího armádě, ale s režimem se rozešel kvůli katastrofální válce s Čadem v 80. letech. Dvě desítky let žil ve Spojených státech, kde měl podle všeho spolupracovat s CIA. Do Libye se vrátil v roce 2011 a vytvořil zde vojenské síly s názvem Libyjská národní armáda. V roce 2014 Haftar zahájil operaci s cílem porazit vojenské milice a zemi sjednotit. Vedl boje s islamisty a frakcemi ve východní části země, kde ho místní parlament prohlásil velitelem armády v hodnosti polního maršála.
Haftar má podporu Egypta, Spojených arabských emirátů, Ruska a Francie, je jimi vnímán jako hlavní protivník extrémismu v Libyi. Haftarovi protivníci na západě země jsou podporováni z Kataru a Turecka. V současnosti je východ země pod pevnou kontrolou Haftarových jednotek, což ukončilo léta chaosu a násilí. Obránci lidských práv v Benghází ale upozorňují, že Haftarovi vojáci jsou agresivnější, než byli svého času vojáci Kaddáfího, a že obyvatelstvo čelí represím.
Politickým vzorem Chalífy Haftara je egyptský prezident a Haftarův spojenec Abd al-Fattáh as-Sísí, který po svém nástupu do funkce potlačil disentující názory v zemi, nezávislost médií, a především vliv islamismu v podobě Muslimského bratrstva, které představuje „bezpečnostní hrozbu“ i pro Haftara.
Po letech války ale Libyjci mohou dát přednost právě takové stabilitě. Právník Junis Fanoush, který stojí za vznikem nové politické strany podporující Haftarovu Libyjskou národní armádu, k tomu říká, že jedinou nadějí na obnovení civilního státu je porážka milicí. Tyto jednotky se totiž „rozhodly zničit jakékoliv naděje na založení demokratického státu a vypracování ústavy. Nyní je jedinou cestou cesta vpřed, a tato válka je nutná, aby odstranila tyto rakovinné entity z hlavního města.“
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.