Turecko nechce ustoupit od nákupu ruského obranného zařízení

Turecko uvedlo, že neustoupí ze svého plánu zakoupit ruský obranný systém S-400. Trump dal nově najevo pochopení pro toto rozhodnutí, ale zároveň nevyloučil, že možnou reakcí proti Turecku budou sankce.

Spojenci NATO a Turecko jsou ve sporu kvůli nákupu ruského systému S-400. Turecko ale nadále tvrdí, že neustoupí. Prezident Recep Tayyip Erdogan se v rámci summitu G20 sešel i s ruským prezidentem a uvedl, že dohoda o nákupu S-400 ukazuje na vylepšení vztahů mezi oběma zeměmi. Erdogan dodal, že pro Turecko je také důležité, že dohoda obsahuje i společnou výrobu systému a technologický transfer. Dalším důležitým bodem vzájemných vztahů je dokončení reaktoru jaderné elektrárny do roku 2023. Elektrárnu staví ruský Rosatom, cena přesahuje 20 mld. dolarů.

USA tvrdí, že ruský systém S-400 není kompatibilní s obrannou sítí NATO. USA se snažilo získat si Turecko na svou stranu a nabídlo dodat systém včetně raket Patriot. To ovšem Erdogan odmítl a uvedl, že není tak dobrý jako ruský S-400.

Sankce by mohly zahrnovat to, že Turecko bude vyloučeno z programu výroby stíhaček F-35. Mohla by to být rána pro tureckou ekonomiku, která není v nejlepším stavu, uvádí Reuters. I malé sankce by totiž znovu rozkolísaly kurz turecké libry.

Navzdory hrozbě sankcí vyjádřilo Turecko naději, že vztahy USA a Turecka zůstanou v rámci strategického partnerství a že k sankcím nedojde. Donald Trump uvedl, že se pro USA jedná o „komplikovanou“ situaci. Na druhou stranu ale vyjádřil pro turecké rozhodnutí pochopení a řekl, že hlavní vinu nese administrativa Obamy, která dala Turecku nevýhodné podmínky pro nákup střel Patriot a celkově zacházela s Tureckem nespravedlivě.

Trump řekl doslova: „Nedovolili mu koupit ty rakety, které chtěl, což je Patriot. Vždyť je člen NATO. Je to někdo, s kým jsem se spřátelil. Je potřeba s lidmi zacházet spravedlivě. Myslím, že s ním nebylo zacházeno spravedlivě.“

Dodávka systému S-400 se má uskutečnit již v polovině července.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.