Negativní výnosy z dluhopisů se týkají i ČR

Státní dluhopisy v ČR, Polsku a Maďarsku mají záporné výnosy, informují Financial Times.

Dluhové trhy se vyvíjejí zvláštně, jsou to nyní i trhy rozvíjejících se trhů, které zaznamenávají výnosy z dluhopisů v záporných číslech. Investoři tedy akceptují ztrátu za jejich držení.

Proto ovšem roste zájem o teritoria, kde je ještě možné dosáhnout kladného výnosu, dnes je to region od Chorvatska po Kazachstán, píší FT. Dluhopisy jsou ovlivněny očekáváním uvolněné americké monetární politiky. Navíc se posílila očekávání stimulu i u Evropské centrální banky. Očekávaná záplava nové likvidity vede k tomu, že výnosy z dluhopisů klesají.

Pokud ovšem někdo chce výnos, pak musí akceptovat riziko a volatilitu jako například v Turecku. Například turecký dluh se splatností v roce 2026 se obchoduje s výnosem nad 5 %. Ovšem Rusko již zaznamenává pokles, jen 1,5 %, což je víceméně rekord.

Situace na finančních trzích je opravdu divná, i firmy, které nepatří mezi „špičku“ mají u dluhopisů záporné výnosy jako třeba Nokia. Znamená to také, že na trzích je frenetické hledání výnosu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.