Stane se von der Leyenová předsedkyní Evropské komise?

Již v úterý se bude v Evropském parlamentu hlasovat o Ursule von der Leyenové, která byla nominována na post předsedkyně Evropské komise. Není ale zdaleka jasné, jestli za sebou má skutečnou většinu.

Von der Leyenová potřebuje 374 hlasů z celkem 747 poslanců. Podporu má od své frakce, tedy od Evropské lidové strany, Zelení a Levice už dali najevo, že pro von der Leyenovou hlasovat nebudou, informuje Tagesschau. Proti budou i zástupci německé sociální demokracie. Není ale jasné, jak se zachovají liberálové a sociální demokraté. Nakonec se jazýčkem na vahách mohou stát zástupci pravicových kritiků EU.

Generální tajemník sociálně demokratických stran už kandidátku varoval, aby se neucházela o hlasy pravicových populistů a aby deklarovala, že chce být zvolena politických středem. Generální tajemník Achim Post má obavy, že podpora von der Leyenové hlasy zprava by se stala „hypotékou pro evropskou demokracii“.

Pravicové strany sice stále přemýšlejí, ale jejich zástupci již dali najevo, že jim von der Leyenová zas tak moc nevadí. Například zástupci strany Fidesz, maďarského premiéra Orbána, ji podpoří. I pravicová frakce, v níž je členem polská Právo a spravedlnost, tvrdí, že je „potřeba být pragmatický“.

Tagesschau připomíná, že původně byl kandidátem frakce lidové strany Manfred Weber, nebyl ale schopen získat dostatečnou podporu. Weber dává stále najevo své značné zklamání, hovoří o tom, že byl osobně zdiskreditován. Weber ze ztráty moci Evropského parlamentu vůči Komisi viní sociální demokraty a liberály. To, že tyto strany neakceptovaly nárok nejsilnější strany, parlament oslabilo, tvrdí Weber. Weber chce pro budoucnost ukotvit závazně, že se předsedou Komise příště může stát jedině tzv. „spitzenkandidat“, tedy představitel jedné z celoevropských frakcí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.