EU chce šéfa MMF. Ve hře jsou tři kandidáti

Evropští vyjednavači chtějí konsenzus o osobě, která nahradí Christine Lagardeovou.

Počet kandidátů klesl na tři. Jednání pokračují urychleně tak, aby byl co nejdříve oznámen nástupce ředitele Mezinárodního měnového fondu po Christine Lagardeové. Jednáním je pověřeno francouzské ministerstvo financí, z původně pěti jmen jsou ve hře nadále tři, informují Financial Times.

Údajně se jedná o bývalého nizozemského ministra financí, Jeroena Dijsselbloema, Kristalinu Georgievu, která pracuje pro Světovou banku a je z Bulharska, a pak za Finsko je tu Olli Rehn, který je aktuálně guvernérem centrální banky.

EU velice spěchá, aby dosáhla konsenzu co nejdříve, neboť dlouhé hádky o kandidáty mohou povzbudit rozvíjející se země, aby navrhly svého kandidáta (pozn. redakce: FT zde odkazuje na „úzus“, ustanovený po 2. světové válce, který již dlouho neodpovídá současným mocenským poměrům, tj. šéf Světové banky je Američan, šéf MMF pak Evropan).

To, že se uvolnilo místo po Lagardeové, vyvolalo diplomatický spěch právě, aby se o místo nezačal ucházet někdo z Brazílie, Indie nebo Číny.

Ovšem v rámci EU existují mezi zeměmi severu a jihu značné rozpory. Proto prý Francie navrhuje Georgievu, jako kompromisního kandidáta. Problémem je ovšem věk, neboť je starší 65 let, musela by se měnit pravidla, a to většina zemí EU odmítá.

Dijsselbloem (o kterém jsme podrobně informovali na našem webu) má podporu severních zemích a Německa. Byl šéfem tzv. euroskupiny. Podobný profil a podporu severních zemí má i Rehn.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.