Brexit povede ke ztrátě až 1,2 milionů pracovních míst v EU

Česká ekonomika figuruje mezi nejvíce zasaženými zeměmi EU tzv. tvrdým i měkkým Brexitem, ukázala nová studie.

Nová 46stránková studie Lovaňské univerzity v Belgii odhaduje konkrétní dopady Brexitu na evropské ekonomiky i na ekonomiku Velké Británie a Belgie. Odlišuje přitom měkký a tvrdý Brexit jako dva možné scénáře vývoje.

Studie tvrdí, že Brexit bude mít dopad na úbytek pracovních míst po celé EU-27, včetně zemí, které jsou zeměpisně vzdálenější od britských ostrovů. Jmenovitě se má jednat o země jako Polsko, Švédsko, Slovensko, Česká republika, Rumunsko a Maďarsko. I na ně bude mít Brexit podstatný dopad.

V případě měkkého Brexitu budou dopady podle očekávání menší. EU-27 by měla ztratit asi 0,38 % HDP a kolem 280 tisíc pracovních míst. Velká Británie pak 1,2 % HDP a 140 tisíc míst. Ovšem v případě tvrdého odchodu z EU vypadají čísla podle odhadu studie jinak: EU-27 ztratí 1,54 % HDP a 1 200 000 pracovních míst. V případě Británie bude propad HDP činit 4,4 % a ztráta pracovních míst pak 525 tisíc. Studie také tvrdí, že krátkodobé ztráty budou minimalizovány jenom v případě, že měkký Brexit bude vypadat podobně jako dohody, které EU vyjednala s Tureckem a Norskem. Tento model společné oblasti volného trhu (FTA) by omezil obchodní bariéry, i když jako problém budou necelní bariéry.

Konkrétní pohled na členské země EU ukazuje podle studie, že země jako jsou Irsko, Nizozemsko, Dánsko, Francie, Německo, Švédsko, Portugalsko, Polsko, Česká republika, Kypr, Malta a Maďarsko zaznamenají relativně tvrdé dopady Brexitu. Ovšem Británie bude zasažena díky odhadované ztrátě 526 tisíc pracovních míst nejvíce v relativních i v absolutních číslech.

Studie uvádí, že v případě měkkého Brexitu ztratí české ekonomika kolem 11 tisíc pracovních míst, v případě tvrdého se bude jednat o 47 tisíc míst. Pro Slovensko budou čísla vypadat následovně: měkký Brexit 4 tisíce míst, tvrdý přes 15 tisíc pracovních míst. Ze studie vyplývá, že Česko bude v každém případě patřit k nejzasaženějším zemím měkkým či tvrdým Brexitem. V případě tvrdého bude na pátém místě, v případě měkkého na šestém místě z hlediska měření ztrát v rámci EU-27.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.