Na summitu G7 vznikla i společná usnesení

Summit G7 dosáhl několika společných usnesení: například ohledně požárů v Amazonii.

Anja Güntherová pro Tagesschau informuje, že přílet íránského ministra zahraničí Mohammeda Zarífa naboural časový plán summitu. I tak se podařilo najít shodu v určitých tématech.

Přílet Zarífa vejde do dějin, myslí si článek Güntherové. Zatímco země G7 probíraly, jak vyřešit napětí kolem Íránu, Zaríf už byl v sídle summitu, v Biarritzu.

Bylo to překvapení i pro kancléřku Angelu Merkelovou, která uvedla, že se jedná „o paralelní událost“, nejde o součást G7. Merkelová se totiž o Zarífově příjezdu dozvěděla na poslední chvíli. Emmanuel Macron definoval dva hlavní cíle. Zaprvé: žádný člen G7 si nepřeje, aby Írán měl jaderné zbraně. Zadruhé: všichni členové G7 chtějí mír v regionu.

Donald Trump rozhodně nebyl Zarífovým příjezdem nadšen. USA v případě Íránu nesázejí na diplomacii, ale na ekonomické sankce.

Blesková Zarífova návštěva přehlušila i společná usnesení. Například německo-francouzskou iniciativu pro země afrického Sahelu. Jde především o posílení bezpečnosti v těchto zemích, byl také posílen globální fond k potírání malárie, AIDS a tuberkulózy. Německo v průběhu tří let poskytne miliardu euro.

Jednota v rámci G7 panovala v případě rozhodnutí pomoci Brazílii v boji s požáry v Amazonii.

Ovšem u tématu obchodního konfliktu mezi USA a Čínou žádného pokroku dosaženo nebylo. Trump prostě chce využívat cla jako politický nástroj, zbytek G7 preferuje volné trhy, píše Güntherová.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.