Zelenskij a Putin ocenili výměnu uvězněných

V sobotním telefonickém rozhovoru oba politici označili výměnu za pozitivní krok s významem pro normalizaci vztahů.

Prezidenti Volodymyr Zelenskij a Vladimir Putin v sobotu telefonicky hovořili a oba měli pozitivně ocenit výměnu vězňů, ke které nakonec došlo právě v sobotu 7. září, informuje deník Vědomosti s odvoláním na zprávu Kremlu.

Tento krok oba politici ohodnotili jako něco, co má velký význam pro normalizaci a ozdravění vzájemných vztahů. Moskva i Kyjev zdůraznily také význam dodržování příměří na východě Ukrajiny. Vladimir Putin měl zmínit nutnost pokračovat v přípravě summitu tzv. normandské skupiny tak, aby jednání v tomto formátu směřovalo k vyplnění minských dohod.

Jednalo se o třetí rozhovor obou hlav států. Oba se dohodli na dalších kontaktech.

V sobotu 7. září došlo k výměně uvězněných podle klíče 35 na 35. Mezi propuštěnými byl například ukrajinský režisér Oleg Sencov, námořníci, kteří byli zadrženi v oblasti Kerčského průlivu anebo Vladimir Cemacha, který měl být svědkem v kauze MH17. Nizozemsko už Rusko požádalo o jeho vydání.

Ilustrační foto: Admistrace prezidenta, CC licence, Wikicommons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.