Renzi odchází od italských socialistů. Založí novou stranou

Bývalý předseda italské vlády se loučí s Demokratickou stranou, která podle něj postrádá vizi pro budoucnost.

Bývalý italský premiér Matteo Renzi chce zformovat novou politickou stranu, neboť podle něj Demokratické straně (PD) schází vize pro budoucnost. Jeho rozhodnutí by mohlo destabilizovat koalici PD s Hnutím pěti hvězd (M5S).

Renzi napsal na svém Facebooku, že po sedmi letech přátelské palby „si musíme připustit, že naše hodnoty, naše myšlenky, naše sny nemohou být objektem každodenních hádek“. Renzi také oznámil, že má v plánu vytvořit spolu s dalšími „nový dům, kde by se politika dělala jinak“. Došlo k tomu jen dva týdny poté, co se jeho PD dohodla na koaliční vládě s Hnutím pěti hvězd.

Předseda Demokratické strany Nicola Zingaretti reagoval na Renziho oznámení s tím, že se jedná o „chybu“. Podle něj je nutné se nyní zaměřit na budoucnost Italů, na dobré vládnutí a novou PD.

Podle Renziho, který je v Itálii vnímán jako kontroverzní politik, má jeho projekt podporu asi 30 poslanců za PD. Ovšem zdůraznil také, že bude i nadále podporovat novou koaliční vládu PD a M5S.

Ilustrační foto: Autor – Francesco Pierantoni – Flickr.com, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57197715

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.