Ajatolláh Chameneí odmítl jednání s Trumpem. Nikdy, řekl

Chameneí ale nevyloučil možnost návratu k mnohostrannému formátu, který dosáhl jaderné dohody v roce 2015.

Nejvyšší duchovní lídr Íránu ajatolláh Alí Chameneí odmítl dvoustranné rozhovory mezi Íránem a USA a zároveň nevyloučil návrat k mnohostrannému formátu, který se prosadil v souvislosti s dohodou JCPOA v roce 2015.

Americký prezident Donald Trump už řekl, že by se mohl setkat s íránským prezidentem Hasanem Rúháním v rámci letošního Generálního shromáždění OSN v září v New Yorku.

„Íránští představitelé na jakékoliv úrovni nebudou nikdy jednat s americkými představiteli… je to součást jejich politiky tlaku na Írán… jejich politika maximálního tlaku nebude fungovat“, citovala íránská státní televize Chameneího. Podle ajatolláha na tom panuje mezi íránskými představiteli shoda.

Chameneí dodal, že Teherán je ochoten se vrátit k mnohostrannému formátu jednání v případě, že USA změní svůj postoj vůči dohodě JCPOA z roku 2015. Jinak řečeno, podpořil návrat do tohoto formátu.

Napětí mezi USA a Íránem se mezitím znovu zvýšilo v souvislosti s víkendovými útoky na saúdská ropná pole. V pondělí Trump naznačil, že za útokem stojí Írán, ale řekl, že se kvůli tomu do války nechystá. Írán odmítá, že by měl s útoky cokoliv společného. Saúdská Arábie už tvrdí, že k útoku došlo íránskými zbraněmi. Rijád požaduje, aby incident vyšetřili experti OSN.

Ilustrační foto: Autor – Beyt Rahbari – http://farsi.khamenei.ir/photo-album?id=42027, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77499403

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.