USA a Japonsko mají novou obchodní dohodu. Automobilů se netýká

Prezident Trump a premiér Abe podepsali novou obchodní dohodu, která odstraňuje cla a otevírá trhy. Na odstranění cel na automobily se obě strany nedohodly.

USA a Japonsko podepsaly omezenou obchodní dohodu, která by měla ukončit cla a otevřít trhy pro širokou škálu výrobků. Celní bariéry ale zůstanou v případě automobilů.

Dohodu podepsali prezident USA Donald Trump a japonský premiér Šinzó Abe v New Yorku v rámci Valného shromáždění OSN. Trump se snažil dohodu s Japonskem projednat a podepsat hned poté, co odstoupil z Transpacifického partnerství v roce 2017. Nyní dohodu chválil jako „fenomenální“. Japonský premiér řekl, že nová obchodní dohoda je řešením „win-win“.

Cla budou podle dohody redukována o 7 miliard dolarů v oblasti amerického zemědělství, včetně vepřového a hovězího masa, a také americké pšenice a ječmene. USA potom odstraní svoje cla v hodnotě 40 milionů dolarů pro zemědělské výrobky z Japonska a sníží kvótu celních sazeb na hovězí.

Dohoda byla dosažena letos v srpnu, ale vyhnula se oblasti automobilového průmyslu. Tato položka se ukázala jako komplikovaná. Japonsko se obává toho, že Spojené státy zavedou cla na automobily, které tvoří velkou položku japonských vývozů do USA. Podařilo se prozatím dosáhnout toho, že dovozní cla na auta zůstanou na 2,5 % a USA je zatím nezvýší.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.