Bidenův ukrajinský případ je překroucen

Tehdejší viceprezident Biden se zachoval sice pokrytecky, ale vlastního syna před korupčním vyšetřováním na Ukrajině nechránil, tvrdí investigativní novinář, který o kauze psal už v roce 2015.

Americký novinář James Risen se na stránkách novin The Intercept vrací ke kauze, která stojí za možným procesem impeachmentu prezidenta Donalda Trumpa, tj. k roli Huntera Bidena, syna Joea Bidena, v ukrajinské firmě Burisma Holdings a problému vyšetřování korupce. Risen o tématu psal už v roce 2015 pro noviny New York Times a upozorňuje tak, že celá kauza nespadla z nebe, vědělo se o ní dříve; a dále píše, že Donald Trump a další dnešní aktéři kolem telefonátu s prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenským celý případ překrucují. Risen se proto k případu vrací.

V prosinci 2015 Risen jako investigativní novinář publikoval článek, který informoval o cestě viceprezidenta Joea Bidena na Ukrajinu, kde tehdy apeloval na ukrajinskou vládu, aby bojovala s korupcí. Jenže tento vzkaz amerického viceprezidenta podle Risena poněkud oslabovalo angažmá jeho syna Huntera ve firmě Burisma Holdings, kterou vlastnil bývalý Janukovyčův ministr životního prostředí Mykola Zločevskij, toho času už v ruském exilu.

Hunter Biden vstoupil do správní rady firmy Burisma Holdings v dubnu 2014, ve stejnou dobu britské úřady zamrazily Zločevského účty s 23 miliony dolarů ve spojení s vyšetřováním praní špinavých peněz. Tomuto vyšetřování bylo zabráněno ukrajinskou prokuraturou, která odmítla kooperovat s Brity. Bez důkazů britský soud Zločevského konta rozmrazil. V září 2015 kritizoval tehdejší americký ambasador na Ukrajině Geoffrey Pyatt ukrajinského státního zástupce za to, že nespolupracoval s Brity. Pyatt přitom zmínil majitele firmy Burisma jménem.

Risen ve svém příběhu tehdy zdůraznil, že Bidenova snaha tlačit na ukrajinskou vládu, aby posílila boj s korupcí byla v souvislosti s aktivitami jeho syna Huntera politicky podivná a licoměrná. Situaci s angažmá Huntera Bidena ve Zločevského firmě stejně hodnotil i odborník, kterého tehdy Risen v článku citoval.

Hunter Biden je černou ovcí rodiny, nikdy nedostál vzoru svého staršího bratra, který zemřel v roce 2015. Hunter byl v roce 2014 propuštěn z námořních rezerv, protože byl pozitivně testován na kokain. Angažoval se v hedgeových fondech spolu s otcovým bratrem Jamesem Bidenem. Toto podnikání skončilo špatně, včetně soudních žalob na Bidenovi a jejich partnery. Pro politickou kariéru Joea Bidena je jeho syn přítěží, míní Risen dále a uvádí jiné příklady z americké politiky, kdy byl rodinný příslušník považován za problém.

Nicméně viceprezident Biden se na Ukrajině nesnažil ochránit svého syna – spíš naopak. Když volal po posílení antikorupčního boje na Ukrajině, dělal tak navzdory možnosti, že se to dotkne Bidena a firmy Burisma. V době publikování ale tento příběh mnoho lidí nezaujal. Ale přesto ho někteří četli.

Rudy Giuliani, Donald Trump a další lidé kolem nich začali tvrdit, že Biden letěl na Ukrajinu proto, aby tlačil na tehdejší vládu a prokurátora Viktora Šokina, aby vyšetřování firmy Burisma odstavili.

V květnu, když se celá kauza začala objevovat znovu, napsal novinář Robert Mackey pro The Intercept další detailní článek o tehdejší roli Bidena na Ukrajině a z jeho vyšetřování má vyplývat, že Šokin byl vyhozen na popud Bidena, protože nedostatečně vyšetřoval korupční případy. Biden hrozil tím, že USA Ukrajině neposkytnou garance na miliardovou půjčku, když nebude Šokin odvolán z úřadu. Nebylo to ale proto, že Šokin vyšetřoval firmu Burisma, ale proto, že blokoval závažná protikorupční vyšetřování, končí Risen.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační foto: Autor –  Gage Skidmore – https://www.flickr.com/photos/22007612@N05/48252462456/, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=80338070

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.