AP. Cesta ministra zahraničí Rexe Tillersona do Ruska, naplánovaná na začátek dubna, otestuje možnosti spolupráce mezi USA a Ruskem a ukáže, zda uvolnění (détente) je víc než jenom slova.
Rex Tillerson svým rozhodnutím jet do Moskvy a vynechat setkání NATO na úrovni ministrů zahraničí vzbudil obavy mezi spojenci Spojených států. Je obvyklé, že se americký šéfdiplomat takového setkání účastní. Tillerson vynechá a záhy se vydá na cestu do Moskvy.
To vzbudilo nervozitu mezí západními spojenci a na stůl se tak zase vrátila otázka, zda jsou Spojené státy skutečně zainteresovány na NATO. Tyto otázky vyvolal před tím prezident Trump svým výroky na adresu organizace.
Nicméně americký prezident D. Trump se 25.května zúčastní setkání hlav států NATO v Bruselu. Zde se budou podle mluvčího Bílého domu diskutovat kritické otázky a úkoly aliance, a to zvláště sdílení finanční odpovědnosti a boj s terorismem.
Ohledně vztahu mezi USA a Ruskem neučinil Trump od nástupu do funkce žádné stěžejní kroky. Jako kandidát přitom hovořil o možnostech větší spolupráce a zmírnění sankcí vůči Rusku. Jako prezident ale naopak zmírnil rétoriku ve vztahu ke sbližování s Ruskem. Od jeho nástupu se také nic zásadního nezměnilo na (ne)spolupráci obou zemí v Sýrii, kterou zmítá válka.
Největší překážkou nového přístupu k Rusku se ale nejspíš jeví domácí americká politika. V ní Trump čelí silné opozici a skandálům ohledně jeho údajným styků s Rusy během prezidentské kampaně. Tématem je také ruské vměšování do voleb, které se v USA nyní vyšetřuje.
Tato celková situace staví ministra zahraničí před úkol veřejně vysvětlit čeho bude chtít jednáním v Moskvě dosáhnout, řekla AP Heather Conleyová z Centra pro strategický a mezinárodní studia.
V daný moment ministerstvo zahraničí USA nezveřejnilo žádné detaily ohledně Tillersonovy návštěvy v Rusku. Nicméně řada pozorovatelů a západních diplomatů vidí Tillersonův krok vynechat schůzku v Bruselu a hned na to jet do Ruska, jako U-obrat od linie viceprezidenta Mike Pencea.
Oficiální argument zní, že Tillerson jednání v Bruselu vynechá kvůli časovému rozvrhu. Během týdne se má přitom sejít téměř se všemi ministry zahraničí států NATO. Nicméně tématem schůzek nemá být Rusko, které je dnes hlavním zdrojem obav NATO, ale boj s Islámským státem. Podle kritiků v americké politice, jako je Steny Hoyer, demokratický kongresman za Maryland, jde o nebezpečný signál spojencům i protivníkům. Hoyer řekl, že si Putin „ničím nezasloužil podobnou zainteresovanost“.
Podle pozdější zprávy agentury Reuters Rex Tillerson nabídnul alianci nová data na jednání jako reakci na kritiku a tlak ohledně jeho absence na dubnovém jednání. Další zpráva informovala, že Tillerson poslal do Senátu návrh na členství Černé hory v NATO. To kritizuje dlouhodobě Rusko.