Parlamentní volby v Polsku rozhodnou o míře radikálnosti dosavadního směřování

Země stojí v letošních volbách před dvěma možnostmi: další posílení PiS, nebo dosažení větší rovnováhy na politické scéně.

Parlamentní volby budou mít významný dopad na polskou politickou kulturu bez ohledu na to, zda strana Právo a spravedlnost (PiS) díky nim zkonsoliduje svou moc, nebo zda vznikne více pluralitní rovnováha moci, píše ekonomka Mária Skórová o volbách v Polsku.

Nedělní volby (13. října) podle autorky politické směřování země nijak nezmění, ale ovlivní výši politické radikalizace. PiS totiž nemá vážnější konkurenci, v roce 2015 vyhrála volby s masivní podporou a převzala zemi od Občanské platformy.

První vládní kabinet PiS pod vedením Beaty Szydlové byl vpravdě „revoluční“, rychle prosazoval svoje sliby na poli sociální podpory, ale zároveň se snažil o přestavbu polského státu: soudnictví a médií. Spolu s ostrou rétorikou proti EU to vedlo k ostrakizaci této vlády na mezinárodní scéně. Premiér Mateusz Morawiecki pak po svém nástupu protievropskou rétoriku změkčil.

Ovšem i nadále je hlavním vzkazem PiS přestavba polského státu, upozorňuje Skórová dále. Jedná se o zvrácení nespravedlností transformace, likvidaci „neloajální“ elity a obranu země proti západnímu liberalismu. Je to efektivní způsob vládnutí – i přes probíhající korupční stranické skandály se popularita PiS nesnižuje.

Občanská platforma se nedokáže vzpamatovat z porážky, chybí jí charismatický politik a nemůže se zbavit image elity. Neoliberální politika OP reagovala na krizi eurozóny neoliberálními recepty, takže část společnosti se od ní odvrátila. Kombinace zúženého vidění Polska jako „země pro vyšší třídy“ a poškozené reputace (skandál s odposlechy) vedla k oslabení strany. Přesto se jí podařilo v evropských volbách vytvořit úspěšnou koalici a získat 38 %. V říjnových volbách bude OP vyzyvatelem PiS jako součást menší a konzistentnější volební koalice. Ovšem strana, píše autorka, v letošních volbách nebojuje proti tomu, aby PiS získala absolutní většinu, ale spíš o svoje vlastní členy a podporu.

V roce 2015 polská levice ve volbách do parlamentu zcela propadla. Strana Razem (Společně) nedokázala mobilizovat dostatečnou podporu. V roce 2019 se strana poučila a spolu s dalšími subjekty (Wiesna a SDL) vytvořila sociálně liberální koalici, která představuje šanci na oživení polské levice. Levici v Polsku se podařilo k překvapení všech spojit a čím lepšího výsledku dosáhne, tím menší budou šance PiS získat absolutní moc.

K varovným signálům letošních voleb patří vznik Konfederace, volební koalice stran, které zastupují nacionalisty, protipotratové aktivisty, konspirační teoretiky nebo pravicové libertariány. Debut v evropských volbách byl sice pro Konfederaci propadákem, ovšem tato koalice by se mohla stát jediným možným spojencem PiS v jejích snahách o přestavbu polského státu.

Situace v Polsku je komplexní, píše Skórová v závěru článku. PiS se u moci zaháčkovala, ale zatím se nezdá, že má šanci získat super-většinu, která by jí umožnila změnu ústavy. Vše ovšem závisí na volebních výsledcích opozice.

Polská společnost je nesmiřitelně rozdělená. Na jedné straně je nepřátelství a komunikační pat mezi vládou a opozicí, který vede k posilování krajní pravice, na straně druhé naděje a ochota odložit hrdost v zájmu vyššího cíle, jak to ukázala polská levice. Polsko stojí před dvěma scénáři: destruktivní monopolizací politické moci a další brutalizací veřejné debaty nebo výrazným posunem a vyvážením politické scény mimo rámec dosavadního přetahování PiS – OP.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.